social-media

Son günlerin modern tanımlamalarından birisi de “Sosyal Medya”. Tıpkı kozmik oda, internet andıçı gibi dilimize yerleşti.
Peki ne bu sosyal medya?
Teknik anlamda bir çok tanımı olabilir ama aslında sosyal medya artık, medyanın yerini yavaştan yavaştan almaya başlayan yeni bir yayın yöntemi.
Burada haberin kahramanı ile haberin sahibi genelde aynı. Genel olarak iyi bir şey aslında. Çünkü medyanın istediği şeyi haber yapma, istediğini göz ardı etme, istediği gibi gösterme işi artık tarihe karışıyor. Tarafsız bir medya doğuyor.
Kötü yanı ise haber kirliliğinin artması. Hele ki bu ülkede.. Her dakika başı ajans haberlerinin yağdığı bir gündem yoğunluğunda, twitter trendleri hızla değişiyor.

Ben kendi adıma sosyal medyanın blog ve twitter ayaklarını kullanmaktan memnunum. Çünkü kendi sesimi birilerine ihtiyaç duymadan hürce duyurabiliyorum.
Ama twitter ı sadece bir kesimin kullanabileceği bir paylaşım sitesi olarak görmeyin lütfen. Ünlülerin ağırlıklı olarak profil oluşturup takipçi edindiği bu site aslında halk ile tanınmış kişi arasındaki duvarı bir nebze kaldırıyor.
Geçenlerde “Sosyal Medya” programına konuk olan Vatan Şaşmaz, kendisinin twitter kanalı ile eleştirilmesine içerlediğini söyledi. Kullanıcıların kendisini takip etmemesini ve eleştirmemesini istedi açıkça. Oysa bu tam da twitter’ ın felsefesi ile ters orantılı. Yani eğer sen bir hesap açıp profil oluşturuyorsan artık hiç bir şey senin elinde değil. Bu site facebook gibi senin izinlerinle yönetilmiyor. Hatta sana yazılanları bile silemiyorsun serverdan.
Bu nedenle aslında twitter facebooktan adalet anlamında bir adım önde.
Dünyada kullanıcısı hızla artıyor.
Ama dediğim gibi haber alma kanalı olması genel anlamda iyi istisnai anlamda kötü.

Biraz facebook çokca sözlük aslında twitter.
Ve bir de şu var, hesap açıp kullanmaya  başlayan herkes önce “bu ne la” diyebiliyor.
Ama sonradan alışıyor ve seviyorsunuz.
Tabi bir de Hilal Cebeci yüzünden kalabalıklaşan ve kalitesizleşen bir kitle var maalesef, umarım Hilal Cebeci’ nin de fakeleri çıkıp kaliteyi iyice düşürmezler.