Activate: Active sözü iPhoneiPad veya iPod Touch’larınızı kutularınızdan çıkardığınızda ilk karşılaştığınız ekrandır. Aynı ekran ile cihazınızı Restore yaptıktan sonra yine karşılaşırsınız. Eğer sim kilitli bir iPhone sahibi iseniz telefonun kilitli olduğu operatörün sim kartı olmadan aktivasyon işlemi yapamazsınız. Sim kilitsiz iPhone sahipleri diledikleri herhangi bir operatörün sim kartı ile aktivasyon işlemini gerçekleştirebilirler.

Baseband [BB]: Baseband iPhone ve iPad 3G’lerde mevcuttur. Baseband tamamen iPhone ve iPad 3G’lerin şebeke sağlayıcı operatör ile arasındaki baz istasyonu bağlantısı, ses ve data akışı yapmasını gerektiğinde bunu kontrol eder. Aynı zamanda, Baseband [BB] sim kilitli iPhone’larda sim kartın geçerliliğini kontrol eder ve doğrulama sonucu telefona sinyalin alınıp alınmayacağı kararını verir.

Baseband viersiyonunuzu iPhone veya iPad üzerinden Ayarlar > Genel > Hakkında (Settings > General > About) kısmına girerek Modem Firmware kısmından öğrenebilirsiniz. (Örnek Baseband: 04.11.08)

Bootloader [BL]: iPhone’da ARM Core Bootloader ve Baseband Bootlader olmak üzere 2 farklı bootlader bulunmaktadır. ARM Core Bootloader tamamen işletim sistemi ilginene Bootloader, Baseband Bootloader ise tamamen Baseband ile ilgili olan Bootloader’dır. Bootloader’ın işlevi cihazınızı açtığınız zaman yükleme işlemlerinin tamamen doğru ve sırasına göre yapılmasını sağlamaktır.

Recovery Mode: Cihazınızın işletim sistemi yüklenirken bulunması gereken moddur. Normal yüklemelerde Recovery Mod kullanılır. Jailbreak işlemlerinde ise DFU Mod kullanılır.

Recovery Mod’a geçmek için;

 • Cihazınızı kapatın
 • Home (ortadaki yuvarlak tuş) tuşuna basılı tutarken cihazınızı bilgisayara bağlayın
 • Cihazınızın ekranın iTunes ve Kablo logolarını görene kadar Home tuşuna basmaya devam edin.

DFU Mode: Device Firmware Update [DFU] iPhone’larda ve iPadlerde versiyon yükseltme ve düşürme işlemlerinde işinizi kolaylaştıran ve tertemiz bir kurulum yapmayı sağlayan moddur. Bir çok jailbreak yöntemi DFU Modda yapılır çünkü kurulumun çok temiz ve düzgün olması gerekmektedir. DFU Mod, telefonun işletim sistemine yüklenmeden Restore işlemini yapmanıza yarar.

DFU Mod’a geçmek için:

 • Telefonunuzu çalışır durumda olan bilgisayarınıza bağlayın
 • Telefonunuz çalışır durumdayken Home (ortadaki yuvarlak düğme) ve Power (üstteki açma kapama düğmesi) tuşlarına aynı anda basılı tutun
 • Ekrana Sürükle Kapat (Slide to power off) ibaresi gelecektir
 • Ellerinizi tuşlardan çekmeyin ve iPhone’un kendi kendine kapanmasını bekleyin
 • iPhone kapandıktan sonra 3 saniye bekleyin ve Power tuşundan elinizi çekin fakat Home tuşuna basmaya devam edin
 • 10-15 saniye içerisinde iTunes açılacak ve ekranınıza “ iPhone connected in Restore Mode” uyarısı gelecektir.
 • Telefonunuz DFU moda girmiş demektir.

DFU Moddan çıkmak isterseniz;

 • Cihazınızın USB kablosunu çıkartın.
 • Home ve Power tuşlarına aynı anda basıp Apple logosu çıkana kadar bekleyin.

Restore: Cihazınızın yazılımının yeni baştan yüklenmesi demektir. Update / Upgrade ile karıştırılmamalıdır. Bu işlem sonucunda cihazınızın içindeki tüm bilgiler silinir.

Update / Upgrade: Güncellemek anlamına gelir. Yeni bir versiyon çıktığı zaman iTunes tarafından karşınıza çıkan kutuda bu buton ile karşılaşırsınız. Bastığınız zaman iTunes otomatik olarak son güncellemeyi indirir ve kurar. Özellikle sim kilitli iPhone sahiplerinin uzak durması gereken bir uygulamadır.

Downgrade: Bu işlem yüksek bir versiyondan düşük bir versiyona dönme işlemidir. SHSH kaydı olmadan hiçbir versiyona Downgrade yapılamaz fakat SHSH kaydı bulunan tüm versiyonlara istenildiği zaman geri dönüş yapılır. Downgrade işlemi sadece versiyonu düşürür. Baseband bu işlem sonucunda sabit kalır.

Firmware [FW]: Telefonun içerisindeki yazılımdır. 1.0.0 verisyon’dan başlamış ve şuanda beta olarak 5.0.0 versiyona kadar ulaşmıştır.

iTunes: Apple’ın iPhone, iPad, iPod gibi tüm ürünlerinde bilgisayar ile bağlantıyı kuran, tüm yüklemeleri yapan, cihazınızın Restore, Update gibi işlemlerini yapan ve aynı zamanda Winapm tarzında müzik ve film listeleri oluşturup izleyip, d,nleyebileceğiniz bir program. Şuandaki en güncel versiyonu 10.5 Beta olarak bulunmaktadır.

Jailbreak [JB]: Jailbreak işlemi iPhone, iPad ve iPod Touchlar için App Store içerisinde bulunmayan bir çok uygulamayı telefonunuzda kullanabileceğiniz hale getirme işlemidir. Bu işlemin sonunda Ana Sayfanızda (Springboard) Cydia isimli bir uygulama belirir.

Tethered: Bu bir Jailbreak şeklidir. Tethered Jailbreak yapıldığından cihazınızı kapatıp açtığınız zaman cihaz Apple logosunda takılı kalır ve bilgisayara bağlanarak Redsn0wveya muadil bir program ile BootTether yapılarak açılır.

Untethered: Untethered Jailbreak şekli cihazınız kapatıp açtığınızda hiçbir işlem yapmadan normal açılmasını sağlayan Jailbreak şeklidir. Her cihaz veya her versiyonUntethered jailbreak yapılamaz bu yüzden bazı kullanıcılar mecbur olarak Tethered jailbreak şeklini kullanmak zorunda kalırlar.

Cydia: Jailbreak işleminden sonra Ana Sayfanıza gelen bu uygulama sayesinde pek çok yeni ve yararlı uygulamayı cihazınıza yükleyebilirsiniz. Bu uygulamalar Apple tarafından eksik bırakılmış kısımların veya kullanıcıyı kısıtlayan kısımların kullanılabilmesini sağlamak üzerine geliştirilirler. Örnek olarak Cydia sayesinde “kırılmış (crack)” uygulamaları ücretsiz yükleyebilir, Bluetooth ile veri transferi yapabilir veya cihazınıza temalar yükleyebilirsiniz.

Source(Repo): Cydia için kullanılan kaynak sitelere verilen isimlerdir. Cydia Source(Repo)ları Cydia içerisinden eklenir.

Source(Repo) eklemek için:

 • Cydia Açın.
 • Alt menüden “Manage” sekmesine tıklayın.
 • Çıkan sayfadan “Source” butonuna tıklayın.
 • Sağ üst köşeden “Edit” butonuna tıklayın.
 • Sol üst köşedeki “Add” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan adres penceresine Source(Repo) adresini yazın.
 • “Add Source” butonuna basın.

Hactivate: Yurtdışından gelen ve bağlı olduğu operatörün sim kartından başka sim kart ile aktif edilemeyen iPhone’ların farklı yöntemlerle aktive edilmesi işlemidir. Her versiyon Hactivate yapılamaz.

Unlock: Sim kilitli iPhone sahiplerinin kilidi kaldırmak için yaptıkları işlemin ismidir. Software unlock ve Hardware unlock olarak ikiye ayrılır. Software Unlock Dev-Team veya diğer “Unlocker”lar tarafından sistemde bulunan açıkları kullanarak yazılım ile yapılan uygulamadır. Hardware Unlock ise yazılım açıkları bulunamadığı takdirde Turbo Simismi ile “Gevey” veya başka bir firma tarafından çıkartılan sim kart aparatları ile yapılan Unlock işlemidir.

SHSH: Apple tarafından versiyon düşürme ve Jailbreak işlemlerini engellemek için yapılmış bir “Terminal” formülüdür. Saurik ve Dev Team sayesinde iPhone SHSH dosyaları Cydia serverlarına kaydedilir ve versiyon düşürme işlemlerinde kullanılır. SHSH kaydı olmayan cihazlar alt versiyonlara düşemezler. SHSH kaydı her versiyon için ayrı ayrı alınması gerekir. Cihazınızın hangi versiyon için SHSH kaydı varsa ancak o versiyonları yükleyebilirsiniz.

iOS: [I][i]Phone – [i]Pad – Pod [O]perating [S]ystem’in kısaltılmış halidir. iPhone 4 ve Firmware 4.0 ile bu ismi almış Firmware yerine iOS olarak kullanılmaya başlanmıştır.

.ipsw: [iP]hone – [iP]ad – [iP]od [S]oft[w]are uzantısının kısaltılmış halidir. Tüm firmware dosyalarının uzantısıdır.

GeoHot: George Hotz isimli ilk Jailbreak işlemini bulan 17 yaşındaki dahi gencin internette kullandığı nick’tir.

Dev-Team: Dünyanın çeşitli yerlerindeki bir çok yazılımcının birleşip Jailbreak programları ve Unlock yazılımları yapan grubun ismidir. Bu kişiler dünya çapınca iPhone sayesinde ciddi üne sahip olmuşlardır ve kendileri dışında Jailbreak – Unlock açıkları bulan yazılımcıları kendi bünyelerine katarlar. Apple tarafından destek aldıkları veya Apple çalışanları oldukları gibi çeşitli efsaneler söz konusudur.

Saurik: Cydia programın yazılımcısıdır. Aynı zamanda SHSH kayıtlarının tutulduğu server sistemini kurmuştur. Kısa zamanda büyük bir üne ve paraya kavuşmuştur. Artık geliştirmelerini kendisi değil kurduğu ekip yapmaktadır.

Steve Jobs: İlk Apple’ı yapan ve Apple şirketini kuran kişidir. Sanıldığının aksine yazılım veya donanım bilgisi yoktur. Fikir adamı ve çok iyi bir pazarlamacıdır. Bir aile tarafından evlatlık alınıp büyütülmüştür ve sıkıldığı için üniversiteyi bırakıp dışarıdan sadece tipografi dersleri almıştır. 1 defa Apple’dan kovulmuş, dünyanın ilk animasyon filmine imza atmış, NeXT şirketini kurup Apple tarafından geri çağrılmıştır. Yıllardır Apple CEO’luk görevinde bulunan Jobs pankreas kanseri dolayısı ile bu görevi tek güvendiği kişi olan Tim Cook’a bırakmıştır. Apple’dan yıllık sadece 1$ para almaktadır.

Steve Wozniak [WOZ]: Steve Jobs’un çocukluk arkadaşı ve Apple şirketinin diğer kurucusudur. Steve Jobs’un tüm isteklerini (yazılım ve donanım) yerine getiren dahi insandır.

WWDC: Worldwide Developers Conferenceın kısaltılmışıdır. Bu konferanslarda Apple yeni cihaz, hizmet ve yazılımlarını tanıtır. Hiçbir konferans TV kanallarında veya başka yerlerde canlı gösterilmez. Konferansı AppleTürk.Net üyeleri ve konferans salonunda bulunan insanlar canlı takip edebilirler.

appleturk.com dan alıntıdır