Bu gün artık bu ülkede halk devlet tiyatrolarının ne zaman kapanacağını merak eder oldu ve bu ülkenin başbakanı hayatının en müthiş tiradını atarmışcasına ” Devlet artık tiyatro sahnesinden çekiliyor” diyor koca bir topluluğun önünde ve o topluluk ne kadar sağır, ne kadar dilsiz ki bir alkış kopuyor.. evet tabi ki başbakanımız haklı, her zaman olduğu gibi diyorlar, kafalarını sallayarak alkışlıyor bu anlamsız oyunu..iyatrodan elini çekmesini, sanattan sanki kötü bir alışkanlıkmış gibi bahseden hükümetin cumhuriyet tarihimize kara bir leke düşürecek olmasını izler olduk.. Çünkü elimiz kolumuz bağlı. Çünkü bu ülkenin %50′ si başbakan ne derse kafa sallıyor, eyvallah diyor, o diyorsa doğrudur diyor.Bugün artık bu ülkede devletin t

Tiyatro tarihi insanlık tarihi kadar eskidir neredeyse, topraklarında yaşadığımız bu canım anadolunun her kentinde mutlaka bir antik tiyatro bulunur.. Onlar sonradan şıklık olsun diye yapılan yerler değildir.. Antik yunan çağda, hellenistlik dönemde bu toprakların gördüğü her dönemde neredeyse tiyatro var olmuştur..

Devletin tiyatrodan elini çekmesi demek, bu sanatın sadece özel sektörde var olması demek, tiyatronun büyük şehirler haricind
Osmanlı döneminde bile sarayın düzenlediği şenliklerde, paralarını bizzat saraydan alan meddahlar, gölge oyuncuları yok mudur?e başka hiç bir yere artık ulaşamayacağının habercisidir. Çünkü tiyatro yapmak her ne kadar gönül işi de olsa o oyuncuların karınlarını doyuracak paraya ihtiyaçları var. Biliyoruz ki bu gün hem şehir tiyatroları hem de Devlet tiyatrolarında biletler o cüzi rakamlara satılmasa, tiyatroya giden insan sayısı azalır. Özel tiyatroların sahneleri zaten küçük, Bir çok sahne kapanır..  Tabi bir de kendisine mikrofon uzaltıldığında “ben tiyatro sevmiyorumm ya, bence diziler daha iyi” diyen sevgili kızımız da izleyecek dizi bulamaz.. Zira bu gün diziler tiyatrolarda yetişmiş yüzlerce müthiş oyuncu ile ayaktadır. Bu kıymetli insanlar oyunculuklarının tadına varmak için tiyatro yaparken kazandıkları para üç kuruş olduğu için, dizileri de hayatlarına sokmuşlardır.

Temel soru şu ki, devlet aldığı vergileri halkına sadece yol yapmak için mi kullanır? Tiyatro, müzik, edebiyat .. Bunlar sosyal anlamda bir halkın ihtiyaçları ise, devlet bunu nasıl görmezden gelebilir?Geliyor işte, devlet artık tiyatro sahnesinden çekiliyor.. Sırada ne var hepimiz sıkıntı içinde bekliyoruz.. Bana kalırsa konservatuarların da kapanması hayli yakın.. Devlet tiyatrodan çekilecekse, pekala senfoni orkestralarını da kapatabilir..

Cehalet her yanımızı öyle sardı ki..
Yine de bunca kaygımla birlikte söyleyecek bir çift lafım var..  bir sardı ki bu günlerde, gelecekte torunlarımıza önceden aslında ülkemizin ne kadar güzel bir yer olduğunu anlatacağız..

Ars longa vita brevis sayın başbakan, yani sanat uzun hayat kısa.. Yani senden binlerce yıl önce anadolu da tiyatro vardı. Senden binlerce yıl sonra da olacak..