Aslında bir gezi blogu değil “yuvarlanıp gidiyoruz”;  ama Barcelona’ yı görünce gidenler de benim yaşadıklarımı yaşasınlar deyip yazasım geldi, çok görmeyin.

Modern çağda bir yere gezi düzenlemeden evvel internetin nimetlerini kullanıp, tonlarca araştırma yapabiliyor, en güzel ve ucuz yerleri tespit edebiliyorsunuz. Ama Barcelona için doğru dürüst bilgiye ulaşmak zor. Çok gezilen bir yer olmasının verdiği bir bilinirlik midir, insanların çok beğendiği halde diğerleri ile paylaşmayarak bir nevi bencillik yaptığı bir şehir midir bilemedim. O yüzden buyurun kaba hatları, püf noktaları ile bir çok işlevli gezi yazısına.IMG_0561

Barselona Gezi Rehberi: Neresidir bu Barcelona;

Efendim bu şehir öyle büyük bir metropol olmaktan ziyade bizim Antalya’ nın şehir merkezine benzetebileceğimiz bir küçük akdeniz şehri.(heryeri de bir yere benzetiriz mutlaka- abi bi büyük cadde var işte, oranın istiklali- ) Zaten nüfusu yaklaşık 2 milyonmuş Bu nedenle aslında bir tatil şehri. Yaygın bilginin aksine burası aslında Katalonya’ nın başkenti. Yani İspanya içersindeki özerk bölgenin bir şehri Barcelona. Ayrıca kendine özgü bir dili de var ve buralı insanlar kendilerine ispanyol değil katalan denmesini istiyorlar. Dikkat ediniz, hassaslar. Şehirde görülmesi gereken bir kaç bölge var. Gotik, Born, Raval, Rambla, Barcelonata, Port well. Zaten görebileceğiniz bütün güzellikler de burada.

İnsanları müthiş sıcakkanlı, yardımsever, ingilizce bilmeseler dahi size yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ama genellikle ingilizce biliyorlar. Bu şehir de hintli ve arapların istilası altında. Hediyelik eşya dükkanlarının hintliler tarafından işletildiğini göreceksiniz. Bu kötü bir şey değil tabi, pazarlık seven milletler bunlar.

Uzun bir girizgahtan sonra söylenmesi gereken şeyler aşağıda ama bir cümle ile özetlenirse; sokakları, meydanları yürünesi, yüründükçe yeni yerler keşfedilesi, tıka basa yemek giyip  ayık kafa ile gezilmeyesi bir güzel şehir Barcelona, gidiniz, dünya gözü ile görünüz.

Barselona Gezi Rehberi: GİTME – GELME

 • Eğer THY ile gidiyorsanız, havalimanında T1 terminaline gideceksiniz demektir. Bu çok önemli bir bilgi, dönüşte işinize çok yarayacak, indiğiniz terminali mutlaka not edin.
 • Havalimanında şehre ulaşım sağlayan aerobuslar var. 9 eur’ ya gidiş dönüş bilet alabiliyorsunuz. Mutlaka bunları kullanın taksiye para ödemeye gerek yok.
 • Şehir içindeki ulaşımı sağlamak için metro büyük bir avantaj olsa dahi ben metro severlerden değilim. Metro şehirde yaşayan insanlar için geçerli bir ulaşım aracı. İlk kez geldiğiniz bir şehrin altını görmenize gerek yok, o nedenle otobüs iyi bir opsiyon olabilir ki zaten bu şehirde trafik yok. Ama sıkı durun, en güzel ulaşım yöntemini açıklıyorum : Bisiklet. Şehrin her yerinde kiralık bisikletler görecek ve canınız çekecektir. Kırmızı – beyaz bu park halinde bisikletleri nasıl kiralayabileceğiniz düşünmeyin, araştırmayın. Biz sorduk havamızı aldık. Bunlar aylık abonman ile alınabilen bisikletlermiş. Turistlik değil yani. Bunun yerine sokak aralarında bir çok bisikletçi bulabilirsiniz. Biz 8 saati 9 EUR’ ya kiraladık ve dolu dolu yetti. Günlük ve haftalık opsiyonları da var. Adını hatırlamasam da Plaça de Reial e çok yakın, bir dükkandı. Başka dükkanlarda da aynı fiyatlara bulabilirsiniz.
 • Bunlar dışındaki en güzel ulaşım aracı, bizzat ayaklarınız efendim. Lütfen onları kullanıp bu güzel şehrin sokaklarında kaybolun ve şehir içinde şehir keşfedin.
 • Bir de klasik sightseeing turlar var. Bunlara 1 günlüğüne bindik. Gereksiz olduğunu gördük. Çünkü bir çoğu yürüme mesafesinde olan yerleri görmek için günlük 20 EUR ödedik ama 4 kişi bir taksiye 50 EUR veriyor olsaydık da epeyce hesaplı ve güzel bir tur yapmış olurduk. İlla da binerim diyorsanız şunu bilin, west ve east olmak üzere 2 tur var. Tek bilet ile 2sini de kullanabiliyorsunuz. Herhangi bir durakta inip, gezip sonra da başka bir otobüse geçerek yolunuza devam edebiliyorsunuz.
 • Ve son olarak taksiden korkmayınız. Taksimetre 2 EUR’ dan açılsa da km hesabı değil vakit hesabı var ama uygun fiyatlı. Tabi ki İstanbuldan pahalı ama gecenin bir yarısı club tan çıkıp metro ile uğraşmayın, şehir merkezi 10 EUR tutuyor.

Barselona Gezi Rehberi: YEME – İÇME

Gitmeden evvel yemek konusuna çok takık bir insan olarak yemek araştırması yapmama rağmen tavsiye edilen hiç bir yere gitmemiş olmam komik oldu. Ama kendi keşfettiğimiz yerlerde güzel yemekler yiyebiliyor olmak da gurur vermedi değil. Öncelikle şunu bilin, bu adamlar akdenizli. Bu nedenle yemeklerde deniz ürünleri bolca var. Ayrıca klasik bir katolik toplum olduklarından domuz da fazlasıyla mevcut. Domuz yemem diyen dikkat etsin, yemeğini marketten alsın. Yağından, tuzundan yersiniz çünkü, çok normal. Yemek maaliyetleri bana çok abartılı gelmedi. sabah kahvaltıları çok çok doyarak 4-5 EUR’ ya patladı. Sabah çok çok doyduğumuz için öğlen yemeklerini atladık ve akşam üstlerinde sofralar kurduk bunlar da 20 – 25 EUR’ ya patladı. Bol içkili menülerle.

Geleneksel olarak 2 ana yemekleri var aslında, her yerde satılan. Bunlardan birisi paelle. Ki bu içinde çeşitli yan ürünler olan, risotto dan az kıvamlı bir pirinç yemeği.  Diğeri de tapas denilen mezeler. Tapaslar çok çeşitli, istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Özellikle patates ve deniz ürünlü tapaslar öne çıkıyor. Şaşırtıcıdır ki bizim aksimize sebze çok kullanmıyorlar. Zeytinleri bana göre bir harika. Değişik bir salamura tarzları var deneyin derim. Peynir çok çeşitli aslında restaurantlar da peynir kültürü pek yok. Sokak pazarlarında gidip deneyebilirsiniz.  2 geleneksel içkileri var ki 2 side harika.

Birisi Sangria. Bu bir tür şarap ve içerisinde taze meyvelerle servis ediliyor. Diğeri ise cava ( kava). Bu da bir tür şampanya ama bol gazlı. Fark ettirmeden sarhoşluk veriyor bu da güzel tabi.

Bunlar dışında gezerken bir çok dondurmacı, pastahane, çikolatacı göreceksiniz. Hepsinden yiyin, aklınızda kalmasın, gayet memnun olursunuz.

 • Kahvaltı için etrafta bir çok sandviç yapan mekanlar göreceksiniz, PAN yazan yerler buralar, yemeden önce bakın, görmediğinizi yemeyin. Ben 365 ve Dinopan’ ı tavsiye ediyorum. Bunlar zincir fastfoodlar ver gerçekten iyi, doyurucular, ekmekleri bizim damak tadımıza çok uygun.
 • Paelle’ yi birçok yerde yiyebilirsiniz ama dikkat edin çok doyurucu bir yemek. Bunu ortaya söylemenizi tavsiye ediyorum. Sokak aralarında 9 EUR civarına bulabiliyorsunuz yanında bir sangria ile.
 • Tapaslar ise gördük ki mekana göre ebatsal olarak değişiyor. La rambla’ ya çok yakın bir yerde Gabriel ve onun yanındaki adını tam hatırlayamadığım (Santa Marco olabilir) mekanlarda çok lezzetli tapaslar yedik. Patates bravas bir tane yetmedi 2.’ yi söyledik. Bayıldık. 6-7 çeşit tapas, bir paelle, 8 tane sangria, 2 şişe cava için ödediğimiz rakam 100 EUR idi. Makul fiyatlı ve doyurucu bir yemekti.

 • La rambla denilen merkezi, turistik cadde üzerinde bir çok restaurant var. Buralardan yemenizi tavsiye etmiyorum. İlk günün aç gözlülüğü ile yedik ondan biliyorum. Gerek yok, pahalı ve lezzeti iyi değil.
 • Plaça De Reial diye bir turistik meydan var. Burada da bir çok mekan bulabilirsiniz. Biz meydanı çok beğendiğimiz için, turistlik mekana gitmeyiz ön yargımızı kırdık. Çok kötü de değildi ama bizim Gabriele göre porsiyonları daha küçük ve daha pahalı mekanlardı. Cervesira Canarias’ ı tavsiye ederim. Lezzetli tapasları mevcut.
 • La rambla paralelindeki caddenin başladığı noktada Giovanni diye bir italyan dondurmacısı var, şiddetle tavsiye ediyorum. 2 eur bir top dondurma.
 • Bunlar dışında şehrin yukarısında tasarım olarak hoş mekanlar mevcut. Bizim vaktimiz olmadı, siz gidebilirsiniz, değerlendirin.
 • Kahve pek sevmiyorlar, zaten beceremiyorlar da ama Starbucks yine lider burada.
 • Çok şaşıracaksınız ama belki İstanbulda metre kareye bu kadar dönerci düşmüyordur. Her köşe başında kayış gibi, mayonezli falan döner satan yerler var. bir çoğu da araplar tarafından işletiliyor. Luna İstanbul diye küçük bir zincir var, diyarbakırlı abiler açmışlar. Çok kötü bir döner yapıp satıyorlar.   Biz bir arkadaşımızın ısrarı üzerine denedik ve bir daha yurt dışında kendi yemeklerimizi yememe kararı aldık.
 • San Antoni bölgesinde Moritz adında bir eski bira fabrikası var. Buraya bizi Barcelona’ lı arkadaşlarımız götürdü. Biraları harika, patatesli herşey de mükkemmel ama tapas konusunda biraz başarısız. Çok aç değilseniz, patatesli herhangi bir şey yemeye ve 2 EUR’ ya harika biralar içmeye gidebilirsiniz.
 • La rambla üzerinde la boqueria adında bir pasaj var. Biz tanzim diyebiliriz. Burada çeşitli meyveler, mantarlar, çikolatalar, balıklar tezgahta satılıyor. Kahvaltıyı da burada yapabiliyorsunuz. Ama fiyatları çok yüksek bir mekan. Biz sokak arasında gördüğümüz bir marketteki muz fiyat ile kıyaslayınca 2 kat olduğunu gördük. Ama gezilmesi gereken bir yer ayrıca dilimlenmiş olarak tropik meyveler satıyorlar. sabahları 2-3 EUR akşam üstü 1 EUR’ ya kadar düşüyorlar. Bunlardan alın mutlaka çok lezzetli.
 • Gece klupleri port well denilen bölge toplanmış. Biz Shoko adından bir mekana girdik. giriş ücretsizdi, akşamları restaurant, 12 den klup oluyor. Hoş bir yerdi. Yorgun olduğumuzdan uzun kalamadık ama sabahın ışıkları görünecek bir mekan, kumsalda.

 

Barselona Gezi Rehberi: GEZME – GÖRME

Birbirine çok yakın mekanları rahatlıkla gezebileceğiniz bir şehir Barcelona. İşte belli başlı görülmesi gereken yerler. Daha bir bu kadar yer var ama ben en önemli olanları özetleyeyim.

 • Sagra da Familia ; Söylediğim gibi bu şehre damgasını buran Gaudi olmuş. Dünyaca ünlü ” Bitmeyen Klise” Sagra De Familia da bu şehirde. Büyüleyici bir mekan 1900′ lerin başında inşaatına başlanmış ama hala bitmemiş, 2025′ te bitmesi planlanıyormuş. Ayrıca Gaudi buranın inşaatını yaptığı sırada ölmüş ve mezarı da burada. Metro ile giderseniz, çıktığınızda karşınızda dikilen bu mekan tüylerinizi diken diken edecektir.
 • Casa Battlo ; Burası Gaudi’ nin Battlo ailesi için yaptığı bir apartman. İçine giriş 20 Eur ama mutlaka girin, aşık olacaksınız. Dehasına, tarzına bayılacaksınız.
 • Casa Mila; Yine burası da Gaudi’ ye ait ama biz içine girmedik, Casa Battlo’ nun yanında sönük kalıyordu açıkçası, dışardan görün mutlaka, tasarımın ilham kaynağı deniz dalgalarıymış.

 • Park Guel; Bu mekan şehrin üst tarafında. Burası da Gaudi’ nin prestijli bir aile için yaptığı bir mekanmış. Görülmesi gereken bir mekan. Masal dünyasına girmiş gibi hissettirecek.
 • Barcelona Katedrali: Biz tesadüfi bulduk bu büyük yapıyı. Bilindiği üzere Barcelona kardinali katolik dünyasında saygındır. Bu katedral de bu saygınlığa uygun olarak inşa edilmiş. 13. yy da yapımına başlanmış. İhtişamlı bir yapı. Girişi 6 EUR
 • Camp Nou: Burası FC Barcelona futbol takımın stadı. Büyük ve kalabalık bir alan, o gün maç olduğu için içine giremedik ama müzesi ve stad gezilmesi gereken bir yer. Erkeler özellikle bayılacaktır.

 • Flemenko için turist informationdan bir çok broşür bulabilirsiniz. Biz Plaça de Reial da yarım saatlik güzel bir şov izledik ve 9 EUR ödedik. Mekanın adı Tarantos.
 • Meydanlarda, parklarda, klasik ispanyol tarzı gitar çalan bir sürü kişi var, oturup başlarına da dinleyebilirsiniz.

 

Barselona Gezi Rehberi: ALIŞ – VERİŞ

Türkiyede yaşıyor olmanın alışveriş konusunda beni mutlu edeceğini bilmezdim. Özellikle tekstil ürünlerinde bizim altımıza düşmüyor fiyatlar. Mango – Zara – H&M burada çok önemli. Bunlar dışında Türkiyede olan bir çok mağaza yine burada da var ve koleksiyonlar – fiyatlar aynı. Hatta üstlerindeki etikette TL fiyalatları da mevcut.

Hediyelik eşya çılgınlığına gelince, çok uzun bahsetmek lazım ama 50 – 60 EUR’ ya yakın bir meblayı ayırmanız gerektiğini söyleyeyim. Biz deli gibi pazarlık yaparak, turistik değil, sokak arasındaki dükkanlardan alış veriş yaparak korkunç kara geçtik. Ama alınacak çok şey var o nedenle para su gibi diyor. La ramblanın, Plaça Catalunya meydanından girişi tarafından 1 -2 EUR’ ya güzel magnetler bulabilirsiniz.

Sagra de Familia’ nın karşısında tezgahlar nispeten ucuz, oraya gidince unutmayın bir şeyler alın mutlaka.

FC Barcelona formasının sokaktaki dükkanlarda orjinalini bulmak  epeyce zor. Çakmaları orjinal fiyatına veriyorlar. O nedenle illa orjinal forma isterseniz, offical store’ ları tercih edin. Ama 25 EUR’ ya çakma 70 EUR’ ya orjinal bulabilirsiniz.

Barselona Gezi Rehberi: MALİYET

Yukarıda bölük pörçük bahsetmiş olmasam da aslında bir yurt dışı gezisinin en önemli yanı getirdiği parasal gider.

Ben bu seyahatin biletlerini 99 EUR’ luk eşi benzeri olmayan kampanyadan almıştım. O nedenle hiç birşey den kısmadan, vize +konaklama + ulaşım + yemek + alışveriş dahil toplam olarak 1100 TL’ ye (350/400 eur) patladığını söyleyebilirim.

Umarım tavsiyeler işinize yarar, güzel yer Barcelona.. Bize benzeyen insanlarla bir arada olmak güzel.. Bir şehir için bir şeyler yazmaya vakit ayıracak kadar beğenmiş olmak güzel.. Bir şehri görülecek yerler listesinden çıkartmak güzel.