Değerli okuyucu, iyi ki bu bir gezi blogu değil demiştim, bak gördükçe yazası geliyor insanın. Yurt dışı seyahati aslında bir hastalık, bir kez çıkınca hep çıkmak  istiyor insan değişik şehirler görmek.Ben bu tarz seyahatlerde tek bir amaç üzerine yoğunlaşıyorum, şehri oralı bir insan gibi gezeyim, turist olmayayım gayesindeyim. Ondandır ki pek tavsiye almıyorum giderken, sadece kaba hatlarından haberdar gidiyorum.. Ama sizlere Roma hakkında roma gezilecek yerler, roma gezi rehberi yapmadan geçemeyeceğim. İşte burada Roma gezi rehberi, hem de farklı bir yazı.collesium panaroma

Roma bilindiği üzere, her Türk vatandaşının mutlaka görülecek yerleri arasında İzmir’ den sonra gelir. Kime sorsan mutlaka Roma’ ya gitmiştir. Sanırsın Roma’ ya gitmeyene kız vermiyorlar..

Amerikalılar için de Roma fantastik ve bolca reklamı yapılan bir şehir.

O nedenle Roma turist kaynıyor. Bu şehirde yaşanır be, diyemiyorsunuz, çünkü tıklım tıklım . Aşk çeşmesine para atarken havada kapıyorlar paraları, o kadar.

Ben Roma hakkında fazlaca tavsiye vermeyeceğim, zaten bununla ilgili binlerce yazı var, ben sadece bize verilen tavsiyelerin ne kadar gereksiz olduğunu tecrübe ettiğimden, ne yapın, ne yapmayın diyeceğim..

Roma Gezilecek Yerler: Ne Yapıla, Nasıl Yapıla

–  Gitmeden evvel bir Roma kitabı, – National Geographic’ in kitabını öneririm- edinin, güzel bilgiler, mekanlar hakkında ipuçları var içinde. Bir de en önemlisi harita.. Türkçe bir harita edinirseniz her yer elinizin altında. İphone haritasına güvenmeyin, Wi – fi çok yaygın değil Roma’ da.

roma gezi rehberi

– Havalimanındaki ya da şehrin içerisindeki turist info bankolarında bir Roma Pass kartı alın. 30 EUR bedeli var, çok gibi görünse de 2 müzeye bedava sokuyor ve ulaşım 3 gün ücretsiz. Yani parasını çıkarıyor.

roma pass

–  Evvela konaklama asla, zinhar Termini denilen, bizim bildiğimiz Harem gibi bir yer olan, istasyonda yapılmaya.. Ben böyle saçmalık görmedim, her giden aman şekerim mutlaka “Termini” de kalın diyor. Kafayı yemişler.. Bir defa, yürüme mesafesi değil mekanlar buraya, akşam geç saat yemek yiyeyim desen, istasyonun arka tarafında evsizler bir yatakhane yapmış, boylu boyunca yatıyor ve pis ve güvensiz, burada kesin kapkaç olayı oluyordur. Biz Termini deki bu otelleri tercih etmedik, yine AirBnB.com aracılığı ile bulduğum, Termini’ ye 800 metre mesafedeki çok şık bir evde kaldık. Otobüsle ulaştık bir çok yere.  O yüzden tavsiyem Termini tercih edilmeye daha antik şehir merkezinde kalına. Size en kapsamlı roma gezilecek yerler rehberi demiş miydim? 😎

–  Ulaşım tavsiyem otobüs. Mutlaka gitmeden bir otobüs hatları listesi edinin, internette vardır sanırım. Metro sıkıntılı çünkü.. Çünkü küçücük ve de kalabalık, ve de gideceğiniz yer otobüsle 500 metre dahi olsa metroya girmek için zaten o kadar yürüyorsunuz, değmez.  Araba zinhar kiralanmaz, şehir zaten yürümelik ve trafik var ve sokaklar dar, bundanmış bu italyanların Vespa merakı. Bir de bisiklet de tercih edilmemeli, şehir istanbul gibi 7 tepeli, ve bisiklet yolu yok.

roma metro

– Gezmece konusunda bir tavsiyede bulunmak ayıptır, Roma’ nın her yeri tarih, her yeri güzel, ama şöyle yapın, biz yapmadık acılı oldu ondan diyorum (kronik ayak tabanları şişmesi );

Haritanızı 4′ e bölün, fili parçalayarak yiyin, bizim gibi bir uçtan diğer uca zıplamayın, her kliseye de gireceğim diye gayret etmeyin. Pazar gününü klise günü yapmayın, her yerde ayin var zira.

  • Collesium – Fora Romano


foro_romano

 

İçeri girmenize gerek yok demiş bazı bloglar, hangi kafada demişler bilemedim, Collesium girin, içinizde kalmasın, hem müzesi güzel hem de hayatınızda bu kadar büyük, ihtişamlı ve bunca yıl sonra dahi ayakta kalmış bir yapıyı nereden bulacaksınız.  Buraya girişi, havalimanından ya da turist info noktalarından aldığınız Roma Pass ile sağlayacaksınız. Bu da size müthiş bir geçiş üstünlüğü verecek, hem de 2 müze bedava avantajını kullanacaksınız

Forum zaten Collesium’ un hemen yanı, burada ciddi vakit harcarsınız çünkü hem güzel hem de uzun bir parkur, arada dinlenmek için çimlere falan oturuyor insanlar.

Aşk çeşmesi, Pantheon, İspanyon merdivenleri falan, bunları zaten gezmeyeni döverler.

  • Vatikan

vatican

Vatikan ayrı bir hengame açıkçası. Kendisi görkemli evet ama girişi vs de çok çileli, o nedenle buraya mutlaka internet rezervasyonu yaptırın, giderken de yanınıza çıktınızı alın, o kuyrukta bekleyen en az 2000 kişinin yanından elinizi kolunuzu sallaya sallaya geçin. İnternet rezervasyonu için vatikanın resmi sitesi :  http://mv.vatican.va/3_EN/pages/MV_Home.html

Vatikan’ ı tam anlamıyla gezmek çok yorucu, daha sonra sizi asansörle ya da merdivenle bazelikanın tepesine çıkartıyorlar, ben kuyruktan korktum çıkmadım, çıkılabilir, mutlaka manzara güzeldir.

– Mutlaka mevsimi ise Enginar yenmeli. Ben Vedat Milor’ dan okumuştum. Mesela Roma mutfağının başlangıçları arasındadır makarna. Pizza ana yemek, ama bunun dışında adamların bir sürü yemeği var. Sakatat seviyorsanız onlar da çok meşhurmuş ama ben bir enginar kızartması yedim, rüyama giriyor, o kadar güzel bir şey, seviyorsanız deneyin mutlaka.  Bir de  kuzu yiyin, o da gayet meşhur ve güzel.

Roma’ da Ne Yapılmaya

–   Hediyelik eşya olayına kendinizi çok kaptırmayın, hiç pazarlık yapmayan hintli ve bangladeşlilerin işlettiği dükkanlar var. Fiyatları genel olarak yüksek.

–  Dondurma mevzusuna kendinizi çok kaptırmayın, yemek yiyemiyorsunuz , çok büyük çünkü tıkıyor.

–  Fettucini Alferoda’ ya gitmeyin. Ben gittim, bin tavsiye üzerine, efendim bu adam fettuciniyi bulmuş falan, e güzel mi makarna evet güzel.. Ama 19 eur bir makarnaya, hem de ufacık bir porsiyona vermek bana dokundu, size dokunmazsa gidin.

–  Makarna, rissotto, lazanya, pizza gibi karbonhidrat bombası yiyecekleri çok abartmayın. Kilolar, yağlar birikmesin.

– Her yerde geçerli olan kural burada da geçerli, Novana meydanı gibi çok turistlik yerlerde yemeğin. Bir defa bu şehrin her yerinde güzel yemek yapılıyor ondan bir ristorante tavsiyesi vermiyorum. Ama turistlik meydanların fiyatları da çok okkalı. Söz gelimi Novananın ara sokaklarından birine 12 eur ya makarna – bruschetta- içecek (alkol dahil) menüsü yedik, yemek bittiğinde çatlıyorduk. Aynı yemek meydan da 25 eur’ ya çıkıyordu.

– İşportacı zencilerden bir şey almayın, evet çok güzel çantaları pazarlıkla 20 eur’ ya bırakıyorlar ama zabıta kol geziyor, zaten adamların 10 dk bir yerde sabit durmadığını görürsünüz. İtalya Devleti bunların satılmasını engelleyemiyor ama alan görürse 1000 eur cezayı kesiyormuş.

– Castel Sant. Angelo, Melekler kalesi pazartesileri kapalı, haberiniz ola.

– Kiliseleri pazar günü gezmeyin, ayin var ve kalabalık.

– Metro belli bir saatten sonra güvenli olmayabilir, ki zaten 23.30 ‘ da bitiyormuş

– Çok emin olmamakla birlikte taksi için gece tarifesi olabilir. Ya da biz kazıklanmış olabiliriz. Haberiniz olsun temkinli olun.

– Makarna – şarap alışverişinizi hediyelik eşya dükkanlarından değil, marketlerden yapın.

– Yukarıda bahsettiğim gibi termini de kalmayın.

– Geri dönüşünüz için havalimanı otobüsüne çok geç kalmayın, trafik var bu şehirde.

 

Novana Meydanındaki Meşhur Dolce Vita Filminin Çekildiği Sokak

via de pace

 

Her yolun ister istemez kendisine çıktığı görkemli yapı, Pantheon

 

pantheon

 

Aşk Çeşmesinin çekebildiğim bir bölümü, gönül istiyor, panoromik çekeyim ama insan seli var.

IMG_1431