Image

Bu fotoğraf Tokatta çekilmiş, düzenlenen bir yarışma için dünyanın çeşitli yerlerinden gelen fotoğrafçılar, yolda gördükleri çarşaflı bir teyzenin etrafını sarmış foto çekiyorlar, kadın şaşırıyor, kaçıyor gidiyor… Muhtemelen çok utanıyor, muhtemelen kendini çok kötü hissediyor.
He canım hepiniz national geographic foto ödüllerini alırsınız, nasıl egzotik bir şey buldunuz, atlayın hemen..

Ağalar beyler insanın fotoğrafını izinsiz çekemezsiniz, bunu sanat adına yapıyor olsanız da birinin -hele ki bu dangalaklar gibi yolda kıstırıp- fotoğrafını çekip bir de bunu bilmem nerelerde yayımlayamazsınız.. 

Son zamanlarda eline makine alan herkes fotoğrafçı oldu, aaa ot, aa böcek, aa yaşlı teyze, aa güneş ne güzel batıyor gibi çeşitli nidalarda 2000 TL lik makinelerle gördükleri her haltı çekiyorlar.. Yok fotoğraf gezilerine gidiyorlar, yok tripodlar falan kuruyorlar, sen bir yerden manzaraya bakacakken burnuna kocaman bir objektif sokuyorlar, keyfinin içine ediyorlar bilmem ne..

Sonra da övünüyorlar, kusura bakmayın canım, elimi atsam fotoğrafçıya çarpan şu sosyal ağlar profillerim de bile bir elin parmağını geçmez gerçekten güzel iş yapan fotoğraf sanatçısı arkadaşlarım..

Mesela Instagram var bu işe meraklı olanlar için, çekin orada fotoşop filtreleri yapın, post edin geçin..Amatör kalın, amatör ruhunuzu koruyun.

Ama bize işkence çektirmeyin. zerre kadar umurumda değil “treking” de çektiğiniz, eşşek kadar arının arka ayaklarının fotoğrafı. Hepiniz sanatçı olamazsınız, hele ki saygısızlık yaparak “sanat” yapıyorsanız değil ruhuma dokunmak gözüme bile çarpmazsınız..

ayrıca bir de kötü haberim var; elinize o kafam kadar makineyi almak sizi ne nasıl fotoğraf sanatçısı yapmıyorsa, bir de dışarıdan o kadar kötü, o kadar iğreti, o kadar sonradan görme görünüyorsunuz ki anlatamam.. 
Sanatçı olmak başka bir şeydir canlarım, sadece canon makineye para vermekle mükemmel fotoğraflar çekemezsiniz.. Kendinizi bu işe adamanız lazım, gerekirse bir ışık yakalamak için saatlerce beklemeniz lazım, fotoşop öğrenmekle olacak iş değil yani.. Siz başka şeyler yapın, söz gelimi düğün fotoğrafı çekebilirsiniz ya da yeni doğan vıcık vıcık bebek fotoğrafı; piyasası 500 – 2000 TL arasında değişiyor, makinenin parası da çıkar valla..

Ben peşin peşin söyleyeyim, birini benim ya da ailemin fotoğrafını izin almadan çekerken görürsem o makineyi kırarım..

Basına saldırı, fotoğraf makinelerimizi kırdılar olur. Bir de özel hayatın gizliliğinden dava açarım, o da olur..