Korkunç saatler ve günler umarız geride kaldı, 3-4 gün çok kara günler yaşadık ama şimdi artık tartışmalar başlayabilir. Ki bu bahsedeceğim konu bir an evvel tartışılmalı ki yargılamaların başladığı şu günlerde gerçekten hukuk çerçevesinde, doğru kararlar alınmalı.

Ben her zaman söylerim, gezide de söyledim. Toplumların öfkesinden korkmak gerekir. İki kişi sokakta yürürken hiç bir şey olmazken 50 kişi bir araya gelirse her türlü zulme zemin oluşur. Toplum olarak linç etmeye çok müsait bir yapımız var biz orta doğuluyuz sadece yıllardır kendimizi Avrupa’ da sanıyoruz ama bizim değer yargılarımız ile, sinirleniş şeklimiz, seviniş şeklimiz ile Avrupa’ nın ki birbirinden fersahlarca farklı.

Linç Kültürü

Buna benzer bir olayı gezi parkında gördük, Dolmabahçe’ de bir polis aracı içinde polisler olduğu halde saldırıya uğradı. O polisler dövüldü. Yine oradaki kalabalığın içindeki sağ duyulu insanlar tarafından kurtarıldılar. Bugünün, Gezi Parkı’ ndan farkı ise plastik mermi yerine gerçek mermi, toma yerine tank, polis helikopteri yerine F16 ve sonuç olarak 7 ölü yerine 200 ölü’dür. Dolayısıyla o günün öfkesi ile bugünün öfkesi arasında binlerce kat fark vardır. Linçi de bin kat farklıdır.

6966859-45600

Köprüde Yaşananlar

Binlerce insanın İstanbul’ da Boğaziçi Köprüsüne, Ankara’ da Ankara Emniyet Müdürlüğüne, Beştepe’ ye gittiği o karanlık gecede üzerlerine ağır silahlarla ateş açıldı. Milyonlarca insan tankları durdurmak ne kelime kaldırıp köprüden atabilirdi, askerleri kemerle dövmek ne kelime hepsini elleri ile döverek öldürebilirlerdi. Yapmadılar. İçlerinden bir kaç kişi, polis tarafından etkisiz hale getirilmek üzere orta alanda toplanmış, bütün gece ateş etmekten yorgun düşmüş, belki terhisine bir kaç gün kalan askerlere saldırmak istedik, bir kısmı da başarılı oldu ki, kan içinde askerler gördük.

132_5606

Şimdi şunu düşünmenizi isterim bu olaylar oldu evet, bu talihsiz, hatta haysiyetsiz olaylara yol açan insanlar kadar böyle korkunç günlerde o anların fotoğraflarını çekip derhal twitter’ a yükleyen, basına servis eden kimselerin de niyetlerinin ne olduğu malum değil mi? Ben şahsen bunu yapanların o sırada polislerin ya da halkın içinde bulunan cemaat köpeklerine ait olduğunu düşünüyorum. Servis edilmeseydi de bilmese miydik? ne diyorsun sen diyebilirsiniz. Hayır elbette bilseydik ama bu gün bilseydik, o kanlı akşamda değil, 3 gün sonra bilseydik ki; halkın %70′ i bütün olurken geri kalan diğer kesimler de bütün olabilseydi.

Bu görüntüler anında dünya basınına zıpladı. Türkiye’ de kaygı verici şeyler oluyor dendi hatta Bulgaristan sınırımıza asker taşıdı. Yani düşünün, amaç ne askeri korumak, ne linç girişiminde bulunanları teşhir etmek değildi amaç çok açık olarak Türkiye’ de iç savaş var görüşünün oluşturulmasıydı. Kısmen başarılı da oldu.

Captur1111e

Askerlere Kötü Muamele Doğru Mu?

Videolar, fotoğraflar çıkmaya başladı, askerler yerlerde üstleri çıplak vaziyette, yüzleri duvara dönük, yüzleri kameralara dönük vaziyette; ter içinde, yüzlerinde kan izleri. Özellikle elebaşı Akın Öztürk‘ ün kulağı yaralı. Belli ki kötü muamele görmüşler, bazı videolarda aşağılanıyorlar; bazı valiler (süper mario, vali kavas) ya da kendi komutanları tarafından kansızlık, hainlik ve şerefsizlikle suçlanıyorlar. Yanlış mı? Hayır değil, bana göre değil ama ben vatandaşım. Ben vatandaş olarak o gece köprüde olsaydım sonrasında aldığımız cenaze haberlerini o anda yanımda canlı canlı yaşasaydım ben de saldırabilir, dövmeye zarar vermeye çalışabilirdim. Çünkü benim canımı yaktı. Ama devlet böyle olamaz. Polis böyle olamaz.

akın öztürkün olduğu grubun fotosunu koymadım,onu fotoya bakmayı içim kaldırmıyor

akın öztürkün olduğu grubun fotosunu koymadım,onu fotoya bakmayı içim kaldırmıyor

Ben o gün yaşananları can havliyle, korkunç bir öfke ile davranışın sonucu olduğunu düşünüyorum. Sonrasında üst düzey, planlayıcı hainlere yapılan kötü muamelenin ise kendi silah arkadaşları tarafından, ihanetin ağırlığı; hatta hatta kendi emrindeki subayı tarafından öldürülmeye çalışılan binbaşının haklı davranışı olarak görüyorum. Ama artık bitti. Onlar kararları verilen güne kadar, intihar etmedikleri sürece hayatta kalacaklar. Kararları verildiğinde de muhtemelen bir çoğu bir daha sokaklarda yürüyemeyecek. Ama bırakın da “sen benim askerimsin, bana feto denilen itin lafı ile silah doğrultup, bana itaat et nasıl dersin, halkına nasıl kurşun sıkarsın” diye bağıran bin başının da içi soğusun.

O utanç ve o korku onlara yeter. Halk zaten erlere mehmedim, kınalı kuzum diyerek kol kanat gerdi. Ben bugünden sonra bir saldırı olacağını düşünmüyorum, münferit bir şey olursa da bir halka mal edilemez.

Şimdi bizim askerimizden beklentimiz içlerinde yılanları temizlemek, her kademedeki subayın, komutanın birliklerini temizlemesi lazım.

Halkı Galeyana Getirme

Bir yandan da halk arasında infial yaratılmaya çalışıldı. Bu gün dahi whatsapp’ tan facebook’ tan mesajlar yağıyor, sokağa çıkma mesajları bir yandan bir yandan da bombalar, suikast saldırıları olacak mesajları. Temkinli olmak ama bu mesajlara da itibar etmemek lazım. Bugün ki provokasyonu yapan adamları zaten yılladır biliyoruz. 2 sene önce cemaat – hükumet kavgası başladığında bu adamların sosyal medyayı işgal ederek özellikle gençleri tahrik etmeye çalıştığına defalarca şahit olduk.

Özetle görüyorsunuz, yıllardır yapılan özellikle twitter ve facebook aracılığı ile tahrik eden, proveke eden, korku salan mesajların sahipleri o gece sokağa indiler, üstümüzden bombalar yağdırdılar.

13769352_1367468109934288_3676307232726696897_n

Bu gün (19.07.2016) itibariyle twitter gündemini size iletiyorum. Bakın ilk 2 hasthag provakasyon kokuyor. Ama bunlar gözleri kör, beyinleri yıkanmış cemaat askerleri. Bunlar gözleri hiç bir şey görmeden kendilerinin peygamberi sandıkları, kendine bile hayrı olmayan bir imama inanmış beyinsizler.

Caasaspture

Şimdi bizim uyanık olmamız lazım, provokasyona gelmemiz lazım. Hele hele, doğruluğu kanıtlanmamış hiç bir şeye itibar etmemiz, doğruyu bulmak için sosyal medyayı iyice araştırmak, geleneksel medyadan referans almak gerekir. (Ben doğru sosyal medya kullanımı konulu bir yazı da hazırlıyorum.)

Özellikle de bu gibi yazıları, ingilizce yazıp bütün dünyaya Türkiye’ de kıyamet kopuyor, insanlar ölüyor imajı vermek, dünyaya değil bize zarar verir. O tweet’ i retweet yapan kardeşim, senin iş bulmanda, aldığın ekmeğin parasında, ödediğin kirada direk etkisi vardır.

Bugün bütün liderler askere sahip çıkılmasını, doğru muamele istemesini haklı buluyorum. Biz de doğru muamele göstereceğiz halk olarak.

Neyse ki geçti, ama hala tetikte olmak lazım. Dikkat etmek lazım, bu dünyada artık başka türlü yaşamak mümkün değil zaten.