Daha önceki yazılarımda e kitap okuyucu ya çok sıcak baktığımı belirtmiştim. Özellikle sık seyahat eden biri olarak hayatımı kurtarır diye düşünerek Ipad – Mini almıştım kısa zamanda gözlerim kan çanağına döndü. Özellikle Rusya’ ya yaptığım seyahatlerde herkesin elinde gördükçe çok kıskandım, dedim ben de alayım. Bu nedenle hangi e kitap okuyucu en iyi araştırmamı size sunuyorum. Kobo aurada karar kılabilirsiniz tabi benim gibi 🙂

Sordum soruşturdum, amazon kindle dediler, arkadaşımda görüp de özendiğim için kindle alayım dedim, aradım taradım, kindle’ a kitap eklemenin pek kolay olmadığına kanaat getirdim. Bir süre iyice kafayı taktıktan sonra kobo aura aldım.

AuraH2O_pairing

E kitap Okuyucu: Kobo Aura İnceleme:

1- Ufacık, incecik; yazı boyutu ve tipi ile oynayabiliyorsunuz. Sleeping modda iken çantanızda cebinizde durabilir.

2- Kitap eklemek çok kolay, calibre programını indiriyorsunuz, program format çevirerek de tek tıkla kitapları içine atıyor.

3- Hafızası çok geniş, ama micro sd ile de genişletilebiliyor. Gerçi kendi hafızasına bir ömür boyu yetecek kadar kitap yükleyebilirsiniz.

4- Şarjı uzun dayanıyor, her gün 50 sayfa okuyarak 2 haftadan uzun gidiyor, 3-4 saatte full şarj oluyor. Kendine özel bir şarj girişi yok, android telefonları şarj eden kablolarla şarj edilebilir. Genelde bütün e kitap okuyucular böyle tabi.

5- Kılıf bulmak zor, ipad miniden küçük, ama güzel bir şeyler arayınca bulunabilir, en kötü ali expresten ya da D&R dan  sipariş verebilirsiniz.

6- Okuması çok kolay, büyütebilir, altını çizebilir, sözlükten bakabilirsiniz. Özellikle ingilizce içerik de gayet güzel okunuyor.

IMG_1958-730x387

7- Wi-fi bağlantısı ile, kobo marketten içerik indirilebiliyor.

8- İçerik bulmak zor (du) taki D&R kobo ile anlaşıp, popüler Türkçe içerikleri de kobo markete ekleyene kadar.

IMG_8053

9- Cihaz içinde sizi okumaya teşvik edecek goallar girilmiş, okuduğun kitabın, yüzde kaçını okuduğunu görebiliyorsun.

10- Cihaz içerikleri arkadaş paylaşımları ile de ilerliyor. Satın alınanla da, bu anlamda da güzel. Her hangi bir şifre kırma trikleri gerekmeden içerikler hızlıca atılıyor.

Çok detaylı anlatımı için ekşi sözlükten spritual void den yardım aldım, siz de alabilirsiniz .

Kobo ürünler için artık d&r’ ın internet sitesinden kitap satınalma işlemi yapabiliyorsunuz, hala gidecek yolumuz var, hala fiyatların ucuzlamasını ve kaliteli içeriğin e kitap okuyucu su olanlara sunulmasını istiyoruz, bunu da umarım amazon geldiğinde değiştirecek.