Son günler bize kim olduğumuzu sorgulattı değil mi? Aşırı şiddetle karşısında olduğumuz şeylerin yanında olmaya da zorladı, sevmediklerimize karşı sempati beslemenize kadar vardı belki..Kendinizden şüphe etmeniz gayet normal, çünkü siz vatanını seven bir insansız.

Çünkü siz  “darbe kötüdür, darbecilere lanet olsun” diyebilecek vatan sevgisine sahipsiniz. Darbenin karşısında durmak, tutuklanan askerleri yuhalamak, onlara nefret beslemek sizi kesinlikle bu vatanı sevmekten uzaklaştırmadı ya da o gece sokaklara çıkan, tankların altında ölen, G3 mermisi ile ölen, helikopter kurşunu ile ölen insanlara dua etmek sizin Atatürkçülüğünüzden bir gram azaltmadı ha keza üstüne kattı.

Atatürk’ ün bu ülkeyi hangi şartlar altında tekrar yükselttiğini hepimiz okul çağlarında, aklımız bir karış havadayken okuduk. Biliyorum çoklarımız bu konu ile hiç ilgilenmediler daha sonra; yani erişkin çağlarında. Hem zaten tarih dersinden de çok sıkılırdık. Darbeleri de hiç okumadık, anlatan filmleri de sıkıcı bulduk, cunta nedir, o gece öğrendik hem de. Bu ülkenin demokrasisin nasıl sınavlardan geçtiği bugünün erişkinleri için uzak bir kabustu. Öyle kalmadı maalesef.

Şimdi Türk Halkı’ nın bir kısmı derin kaygılar içinde; kendi çizgilerinden çıkmayı, destekledikleri muhalefetin dahi şu an ki iktidara destek çıkmasını anlayamıyorlar. Muhalefetten bir ışık görseler saldırmaya hazır bir kısmı. Bir kısmı ise iktidar ile aynı görüşte olduğunu çevresine söylemiyor ama içten içe o da Türkiye’ ye yapılan bu durumu hazmedemiyor.

578dde37402011ce688b9274

Bir kısım da normal şartlarda muhalefet çizgisinde dururken 15 Temmuz gecesi derhal bu mevzunun vatan mevzusu olduğunu, öldürülen insanların öldürenlerden fersahlarca kat daha haysiyetli olduğunu kavradı ve iktidarda kim olduğunu umursamayarak vatanperver bir duruş sergiledi.

Türk halkının bir kısmının sorunu, içinde bulunduğu açmaz maalesef şu;

Şu an darbecilerin karşısında durursam Tayyip Erdoğan ile aynı safta durmuş olurum. Bu durumda ben artık muhalif olmaz da AKP’ li mi olurum?

Olmazsın canım kardeşim, benim şahsi duruşum belli, ben ne bir siyasi lidere ne bir siyasi görüşe gözüm kapanacak kadar katı bağlanmadım . Çünkü  Atatürk  de dahil herkesin hataları oldu, bu ülkeyi yöneten herkes bir kısım insanı incitecek şeyler yaptı..Bu nedenle Tayyip Erdoğan ve kadrosu tarafından yapılan bir çok şeyi eleştirdiğim gibi bir çok şeyin de arkasında durdum. Karşısında durmamı gerektirecek şeyler değildi çünkü: bknz 3. köprü, bknz 3. havalimanı bknz. tüp geçit, bknz. hızlı tren .

Şimdi sen şiddet ve delaletle bu adamın karşısında duruyor olabilirsin, olma demiyorum hobi olarak gene ol. Ama bu gün değil..

Bu gün olmazsan birlik olursun, sokaklara dökülen insanlara çomar deme, bugünki iktidarı toplumun bir kısımını aşağılayan, hor gören 28 şubat sürecinin ortaya çıkardığını unutma; makarna kuyruğuna giriyordun şimdi de meydanlara bedava çorba için çıkıyorsun deme. O insanlar bu gün bir savaş halinde canları pahasına ülkeyi savunacaklarını gayet güzel gösterdiler.

190720160720075565846

Şimdi hal böyleyken Tayyip Erdoğan’ ı eleştirecek çok fazla şey bulacaksın, bulmalısın da.. Mesela harp okullarının kapatılması doğru mu, sorgula ya da GATA’ nın sağlık bakanlığına bağlanmasını irdele ve yahut, Kuleli otel olmasın diye ses çıkar. Olmadı mı; ekonomi ne olacak sayın cumhurbaşkanı ondan haber ver de..

Ama şunu bil:  her şeyi eleştiremezsin!

  • Çünkü her şeyi eleştiren insan muhakeme yeteneğini kaybetmek üzeredir.
  • Askerlere kötü davranıyorlar diyemezsin, onlar en az PKK’ lı teröristlere yapılan muameleyi hak ediyorlar çünkü.
  • Gazeteciler tutuklanıyor diyemezsin çünkü onlar bu ülkede FETÖ’ nün yayınlarını yapmış yeri geldiğinde gizli mesajlar vermiş insanlar..
  • Putin’ in kucağına mı oturacaz diyemezsin çünkü Rusya, Amerika’ nın sürtüşmekten kaçındığı yegane ülke.
  • Ellerinde bayraklarla 15 gündür sokaklarda geceleyen insanlara hakaret edemezsin, çünkü onlar Tayyip Erdoğan için yahut mevcut iktidar için yahut vatan için bir şekilde sokaktalar ise bu dünya mesaj, ülkeye güven vermekten başka bir şey değildir.

Ve bunları eleştirmemek seni sanılanın aksine AKP’ li yapmaz.. Duvarlarında kocaman “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” yazan meclisimde asker postalının  ne işi var ulan demek seni RTE‘ ci yapmaz. Okunan salaların sedasını hoş bulmak seni GERİCİ yapmaz.

Aksine seni Türkiyeli yapar.

O yüzden değerli kardeşim, kendini nasıl tanımlarsan tanımla bizim dedelerimiz o bayrak için bir birlerine çomar demeden, sen kürtsün sen afedersin ermenisin sen hristiyansın demeden savaştılar ise, o meclisin duvarına, kanları ile “hakimiyet milletindir” yazdılar ise sen Türkiyeli olmanla övün ve bu lanet örgütün, bu lanet insanların karşısında dur dimdik. Tıpkı Erzurum kongresindeki Şeyh Fevzi Efendi ile yan yana oturan Bahriye Nazırı Raif Bey gibi, tıpkı Conkbayırı’ nda  yırtık postalı ile ayakta duran bir er gibi, tıpkı o gece köprüde tankın karşısında duran kadın gibi..

hakimiyet milletindir

Dik dur, seni dolduruşa getirmelerine, aklını bulandırmalarına izin verme. Bir tane Türkiye var ve sen her ne kadar başka bir memlekete gitmeyi kursan da kafanda, vatandaşı olduğun, toprağında büyüdüğün, uzaktayken düşündüğünde burnunu sızlatan bir tane VATANIN var.

Birlikte kal Türkiye!

57423