peşin not: bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, her hangi bir tavsiye içermez ve alıntılardan oluşur. elektronik sigara, hiç sigara kullanmamış insanlar için uzak durulması gereken bir şey olup, 18 yaşından küçükseniz bu yazıyı okumayın.

Kafanızı tüm karışıklıklardan arındıracak cillop gibi, basit bir elektronik sigara rehberleri ile karşınızdayım.

Bu konuda binlerce sayfa yazı var, forumlar, sözlükler yıkılıyor ama ben sayfalarca okuduktan sonra bu meretin nasıl bir şey olduğunu öğrenebildim, ben yandım siz yanmayın, buyrun okuyun, bilgilenin, kararınızı verin efendim; tüm hatları ile elektronik sigara hakkında sadece bilmeniz gerekenler bu yazıda.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara su buharı çıkartan elektronik bir cihazdır. İçine konulan nikotin içerikli sıvısı ve ateşleme mekanizması sayesinde kullanan kişilere sigara çekimi sırasındaki duman ve nikotin tatminini yaşatır. Bir nevi nargile gibidir. Hatta yurt dışında yıllardır kullanılan elektronik nargilelerin küçültülmüş halidir.

elektronik sigara hakkında

Mekanizmasını Anlamamız Gerekir Mi?

Çok detaylı anlamanıza gerek olmayan bir mekanizması var. Eğer bu yola sigarayı bırakmak üzere girdiyseniz basit bir cihaz ile bunu yapabilirsiniz. Ama yok kardeş ben bırakmam çok hoşuma gidiyor diyorsanız o zaman daha detaylı bakmanız gereken bir kaç şey var ki bu da bir çok sitede mevcut. O yüzden ben bırakıcı değilim, devam ederim diyenler youtube’ dan videolar izleyerek yahut forumlarda takılarak üst seviye bilgi toplayabilir.

Ben yeni başlayanlar için elektronik sigara mekanizmasını şöyle yazayım;

Genel hatları ile bilmeniz gereken 3 ana parçadan oluşuyor;

Pil, Coil, Tank

ego_One_Mega_05

Elektronik Sigara Pil

Batarya yani. Burada gövde içinde lityum piller var. Bir çok model usb şarj ile çalışıyor. Cihazın şarjının ne kadar gideceğiniz üzerinde yazan mAh değerine bakarak anlayabilirsiniz. Ortalama kullanım ile 1600 mAh bir cihazın şarjı 1 gün gidiyor. Zaman içinde bu piller de ölebiliyor. O yüzden değişim de yapılabiliyor.

10a

Elektronik Sigara Coil

Bu malzeme elektronik sigara için özel bir malzeme. İçinde teller ve pamuk var ki ateşleme sonrasında ısınma yapabilsin. Bu arkadaş evladiyelik değil, sizin kullanım sürenize bağlı olarak ömrü 2-3 hafta kadar gidebiliyor. Yani coil sürekli değişecek bir şey. Bazı arkadaşlar bu cihazı kendileri yapıyorlar. Ama bence çok üst level bir şey.

ego_One_Mini_atomizer_06

Elektronik Sigara Tank

Sıvının konulduğu yer. Burada dandik modellerin aşırı ısınma yapıp insanların elini yaktığı oluyor. Bu haznenin boyutuna göre içine konulan sıvının miktarı değişiyor. Akıtma yapmaması, ısınma yapmaması ve ağızlık kısmına sıvı akışı olmaması önemli.

elektronik sigara hakkında

Elektronik Sigara Likit

İşte burası biraz önemli, Türkiye’ de bir çok likit üreten firma var ve bu likitleri yurt dışından getiren firmalar da var. Likitlerdeki nikotin oranları 0-3-6-9-12-18mg şeklinde ayarlanmış. Günde 1 paket sigara içen biri için 6mg’ lık likit kullanılması tavsiye ediliyor. Bir süre 6 mg’ lık kullanılıp sonra azaltılıp “0” a indirip bırakan çok. Likitleri özellikle bir kaç set tester alıp, kendinize uygun aromayı bulup devam edebilirsiniz.

elektronik sigara hakkında

Nasıl Seçelim, Nereden Alalım?

Şimdi öncelikle şunu söylemekte fayda var, bu aletin Türkiye’ de satışı yasak. Ama bir çok Avrupa ülkesinde, Uzak doğuda ve Rusya’ da serbest. Amerika’ da ise bir çok eyalette serbest ancak yasaklanan eyaletler bu cihazın uyuşturucu ile çalıştırılıp kullanıldığını için yasaklandığını söylüyorlar. Türkiye’ de ise yasağın nedeni belli değil çünkü ürün Türkiye’ ye girdiğinde ilk önce yasak değildi. Daha sonra “böcek ilacı” adı altında ithal edildiği söylenip yasaklandı. Tütün piyasalarının bu denli güçlü olduğu dünyada kimse cirosunu kaybetmek istemez. O yüzden yurt dışından alınabilir ya da web sitelerine bakabilirsiniz. Bu konuda sözlükler de gerekli hizmeti veriyorlar.

Öncelikle starter kit denilen makinelerle başlamak da fayda var. Daha sonra profesyonel cihazlara geçilebilir ya da hiç geçilmeye gerek duymadan vedalaşılabilir.

elektronik sigara hakkında

Zararlı Mı?

Zurnanın zırt dediği yer burası. Bu cihazların piyasalara yayılması ile birlikte bir çok kişiye göre tütün üreticilerinin uydurduğu “zararlar” yazıları yayınlıyor. Bir çok kişi ise içeriğinden emin olmadığı bir cihazın zararlı olabileceğini düşünüyor. Sigaranın zararları artık herkes tarafından biliniyor ama bu gibi yeni bir ürün için zararlar henüz ispatlanmış değil. Piline ilişkin bir zarardan bahsediliyor ancak burada aynı zararın telefon bataryalarında da geldiğini biliyoruz.

elektronik sigara hakkında

Daha detaylı bilgi için bu adrese göz atabilirsiniz. http://www.esigara.us/konu/elektronik-sigara-hakk%C4%B1nda-bilmeniz-gereken-her%C5%9Fey.270/

Ayrıca youtube’ da bu konuda çok fazla kanal var eğer ingilizce biliyorsanız kanallara bakabilirsiniz. Türkçe’ de bir çok video mevcut. Sadece aradığınız modeli yazıp aratın.

Genellikle yeni başlayanlar için çok kullanılan ve tavsiye edilen marka joyetech, kanger ve eleafelektronik sigara hakkında

 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biyerden/yuvarlanipgidiyoruz.com/wp-content/themes/lightblog/functions.php on line 504

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biyerden/yuvarlanipgidiyoruz.com/wp-content/themes/lightblog/functions.php on line 516
Review Overview
    Total Score0.0

    Description...