Hiç aklımda yokken, aniden gelen bir teklif ile apar topar Konya seyahati çıktı bu  Aralık kısmetime. O kadar ani alınmış bir karardı ki, trendeki son biletleri ben aldım. Tabi bütün mevsimler dururken “-5” derece havada Konya’ da ne işim var diye sormadım değil ama Aralık ayının bir özelliği var Konya için, Hz. Mevlana‘ nın ölüm yıl dönümü “Şeb- i Aruz” adı altında, yani “Vuslat” adı altında kutlanıyor.

İtiraf etmek gerekirse, Konya hiç bir zaman kesin gideceğim dediğim ilk 10 nokta arasında olmadı ama geri dönerken, soğuk havaya rağmen yüzümde bir tebessüm ve içimde “iyi ki de gitmişim, yine olsa yine giderim” düşüncesi belirdi. Yazıyı okuyan herkes için de “Konya?” gibi bir soru geçerli ise hemen kısa kısa anlatayım Konya’ yı.

Ulaşım- Dolaşım

Konya bildiğiniz üzere Anadolu’ nun tam ortalarında bir yerlerde. Uçakla, otobüsle gitmek mümkün ama İstanbul’ dan hızlı tren ile 4 saat 20 dk’ da Konya’ ya ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz bakim? Hem de gayet rahat ve çilesiz bir yolculukla. Açıkçası ben hızlı treni çok sevdim, keşke daha çok olsa da daha çok bir yerlere gitsek. Şehir içinde her yere ulaşmak için taksi ve dolmuş rahatlıkla  kullanılabilir. Şehrin ana caddesinden geçen bir de şirin tramvay mevcut.

hızlıtren_bavulhazir
 Avrupa’ daki Trenler Gibi Aynı İşte

Genel Şehir Bilgisi

Şimdi efendim bildiğiniz gibi, Konya çooook düz bir şehir. O yüzden hava çok soğuk değilse bu şehirde yürümek işten bile değil. Zaten şehir merkezinin ortasından geçen Mevlana Caddesi etrafında dönüyor her şey. Bu caddenin sonunda da Mevlana türbesi mevcut. Yani aşağıda göreceğiniz gezilecek yerlerin bir çoğu yürüme rotası üzerinde.

Şu an ülkenin en büyük sorunu mülteci sorunu da Konya’ da baş gösteriyor. Bir sokak neredeyse Şam’ a benziyor, o sokakta insan kendini güvensiz hissetse de Konya genel itibariyle güvenli bir şehir imajı veriyor.

Konya Gezilecek Yerler

Konya yüz ölçüm olarak büyük bir şehir olsa da gezilecek görülecek yerler 2 günlük bir seyahat ile bitirilebilir. Eğer ibadet de ederim, keyifli keyifli yemek de yerim derseniz bu süre 3 güne çıkarılabilir.

Mevlana Türbesi ve Müzesi

mevlana müzesi_bavul hazır
  Türbenin Dışarıdan Görünüşü
mevlana müzesi_bavulhazır
Hz. Mevlana’ nın Kabri, Çok Çok Kalabalık Oluyor

Şems- i Tebrizi Türbesi

Mevlana ile kıyaslanmayacak kadar az kalabalık bir türbe, Mevlana Caddesi üzerinde kolay bir ulaşımı var.

konya bavulhazir
Şems Türbesi

Aziziye Camii

Hemen eski çarşı içinde, yürürken görmemek mümkün değil. Akşam Işıklandırması da harika yapılmış. Barok mimari örneği cami ilk defa gördüm, gayet güzel. İçine de girin mutlaka.

konya bavulhazir
Barok Cami mi Olur?, Olmuş İşte, Gayet de Güzel

Karatay Medresesi

1250 yılından kalmış bir eser, Selçuklu’ lar yaptırmış. 1954′ de restore edilmiş. Mevlana döneminde dervişler burada buluşlarmış. Şu an çini müzesi olarak kullanılıyor.

konya_bavulhazir
Kapı İşçiliğine Özellikle Dikkat

Sille Köyü

Çok çok eski bir Rum köyü efendim Sille, Konya merkezden taksi ile gidebilirsiniz biraz pazarlıkla 40-50 TL (gidiş dönüş) ‘ ye gitmek mümkün. Yalnız hemen bir öneri; geldiğiniz taksiyi geri göndermeyin ya da sizi almaya gelmesi için şoför ile anlaşın. Çünkü burası Konya’ ya 20 Km uzaklıkta ve bir köy :) Merkeze dönmek gayet zor.

sillekonya_bavulhazir

Sille Köyündeki 1500 Yıllık Kilise

Bu köy eskiden Hristiyanların haç yolu üzerinde olduğu için, Bizans döneminde  imparator tarafından bölgenin en büyük klisesi buraya yapılmış. Tabi 1000 yılda bu kilise yıkılmış, bu yakınlarda restore edilmiş.

konya gezilecek yerler

Kapadokya Benzeri Mağaralar

Buraya 1-2 saat ayırabilirsiniz, çok tatlı restoranlarda yemek yiyebilir ya da sadece közde kahve içebilirsiniz. Ama görmeden Konya’ dan geri gelmeyin.

konya gezilecek yerler
Çok Hoş Bir Anadolu Manzarası Değil Mi?

Yeme – İçme

Konya dendiğinde akla hemen gelen temel bir yemek var; Etli Ekmek. Şunu bilmekte fayda var; Konya’ da nerede etli ekmek yerseniz yiyin, İstanbul’ da yediğinizden çok çok daha iyisi olacak. Biz, Vedat Milor üstadımızın önerisi ile Bolu Lokantası’ na gitmiştik ancak yer bulmak ne mümkün. Vedat Milor’ un anadolu şehirlerine etkisi muazzam şekerim.

Sonra esnafların önerisi ile Karagöz Etli Ekmek’ de yedik. Gayet güzel, gayet 1,5 porsiyon yedirecek seviyedeydi.

konya gezisi

Kahvaltı için Hich Otel’ i şiddetle önereceğim. Konya’ da yeme – içme bizim İstanbul’ da alıştığımız gibi saatlerce oturmalık değil. O yüzden Hich Otel bize bu fırsatı verdi. Çok da hoş bir kahvaltı sundu, tam Mevlana türbesinin karşısında.

konya gezilecek yerler

Konya’ da bir de Fırın kebap diye anılan bir yemek var. Koyun etinin 5-6 saat tandırda pişmesi ile yapılıyor. Et biterse dükkan kapanıyor. Zaten Anadolu insanının bu anlamda kafası çok rahat. Adam 6 da dükkan kapanır diyorsa, kapanıyor. Pazar açmayız diyor mesela. Gerçekten takdire şayan ama biz de İstanbul’ dan giden turistler olarak yemek için kısıtlı zamanımız var.

Neyse ki, şansımıza gittiğimizde Ali Baba‘ da kalan son 4 porsiyon eti biz aldık :)

konya gezilecek yerler

Şeb – i Aruz

Asıl gitme nedenimiz buydu tabi, yemeğe dalınca unuttuk. Şeb – i Aruz törenleri Hz. Mevlana’ nın “hakka yürümesi” neticesinde yapılıyor. Amaç kutlama, yani ölümü kutlansın istemiş Mevlana. Törenler Mevlana  Kültür Merkezinde yapılıyor. Şehir merkezine çok yakın bir yer burası. Yalnız söylemekte fayda var; gösterinin biletlerini çok önceden almalısınız çünkü talep büyük. Bir hafta boyunca her gün çeşitli etkinlikler ve törenler var.

Konya gezilecek yerler

Mevlana Kültür Merkezi

Tören yaklaşık 3 saat sürüyor, konser, konuşmalar ve en sonunda da Sema gösterisi var. Herkesin ömründe bir defa da olsa tecrübe etmesi gereken bir an.

Konya’ ya gidin efendim, mümkünse Şeb-i Aruz‘ da gidin. Muhtemelen, yine gelirim ki diyeceksiniz.IMG_8746