Hiç aklımda yokken, aniden gelen bir teklif ile apar topar Konya seyahati çıktı bu  Aralık kısmetime. O kadar ani alınmış bir karardı ki, trendeki son biletleri ben aldım. Tabi bütün mevsimler dururken “-5” derece havada Konya’ da ne işim var diye sormadım değil ama Aralık ayının bir özelliği var Konya için, Hz. Mevlana‘ nın ölüm yıl dönümü “Şeb- i Aruz” adı altında, yani “Vuslat” adı altında kutlanıyor. Vuslat’ a geçmeden peşinen söyleyeyim; bu yazı konya gezilecek yerler rehberidir.

İtiraf etmek gerekirse, Konya hiç bir zaman kesin gideceğim dediğim ilk 10 nokta arasında olmadı ama geri dönerken, soğuk havaya rağmen yüzümde bir tebessüm ve içimde “iyi ki de gitmişim, yine olsa yine giderim” düşüncesi belirdi. Yazıyı okuyan herkes için de “Konya?” gibi bir soru geçerli ise hemen kısa kısa anlatayım Konya’ yı.

Ulaşım- Dolaşım

Konya bildiğiniz üzere Anadolu’ nun tam ortalarında bir yerlerde. Uçakla, otobüsle gitmek mümkün ama İstanbul’ dan hızlı tren ile 4 saat 20 dk’ da Konya’ ya ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz bakim? Hem de gayet rahat ve çilesiz bir yolculukla. Açıkçası ben hızlı treni çok sevdim, keşke daha çok olsa da daha çok bir yerlere gitsek. Şehir içinde her yere ulaşmak için taksi ve dolmuş rahatlıkla  kullanılabilir. Şehrin ana caddesinden geçen bir de şirin tramvay mevcut.

 Avrupa’ daki Trenler Gibi Aynı İşte

Genel Şehir Bilgisi

Şimdi efendim bildiğiniz gibi, Konya çooook düz bir şehir. O yüzden hava çok soğuk değilse bu şehirde yürümek işten bile değil. Zaten şehir merkezinin ortasından geçen Mevlana Caddesi etrafında dönüyor her şey. Bu caddenin sonunda da Mevlana türbesi mevcut. Yani aşağıda göreceğiniz gezilecek yerlerin bir çoğu yürüme rotası üzerinde.

Şu an ülkenin en büyük sorunu mülteci sorunu da Konya’ da baş gösteriyor. Bir sokak neredeyse Şam’ a benziyor, o sokakta insan kendini güvensiz hissetse de Konya genel itibariyle güvenli bir şehir imajı veriyor.

Konya Gezilecek Yerler

Konya yüz ölçüm olarak büyük bir şehir olsa da gezilecek görülecek yerler 2 günlük bir seyahat ile bitirilebilir. Eğer ibadet de ederim, keyifli keyifli yemek de yerim derseniz bu süre 3 güne çıkarılabilir.

Mevlana Türbesi ve Müzesi

Hz. Mevlana’ nın Kabri, Çok Çok Kalabalık Oluyor, Benden Söylemesi.

Şems- i Tebrizi Türbesi

Mevlana ile kıyaslanmayacak kadar az kalabalık bir türbe, Mevlana Caddesi üzerinde kolay bir ulaşımı var. Gerçek olup olmadığı ise belli değil. Yine de insanlar buraya gelip dua ediyorlar.

Şems Türbesi

Aziziye Camii

Hemen eski çarşı içinde, yürürken görmemek mümkün değil. Akşam Işıklandırması da harika yapılmış. Barok mimari örneği cami ilk defa gördüm, gayet güzel. İçine de girin mutlaka.

Barok Cami mi Olur?, Olmuş İşte, Gayet de Güzel