Gitmeyi daha önce hiç düşünmediğim, planlamadığım, büyük bir iştah duymadığım bir şehre gittim geçen hafta: St. Petersburg! İş nedeniyle bir süre Moskova’ da olduğum için, çok düşünmeden, plan yapmadan 3 günlük bir gezi için biletlerimi aldım. İşte size yazılmış en kapsamlı st. petersburg gezilecek yerleri de içeren rehber gibi rehber!

St. Petersburg ile ilgili söyleyeceğim çok şey var ama ilk söylemem gereken şu; ilk defa bir şehre tekrar gitmeyi bu kadar istiyorum. Muhtemelen önümüzdeki yıl yaz mevsiminde beyaz geceler için tekrar gideceğim. Bu yazının adı St. Petersburg Gezi Rehberi: 3 Günde Nasıl Sanattan Ölünür, bu hiç boş bir şey değil, sanattan ve de zenginlikten ölmeye hazır olun

Nasıl Bir Şehir

Bu zamana kadar hep Avrupa civarında gezindiyseniz bu şehir büyük bir Avrupa şehri onu bilin. Yani Roma’ daki gibi her yere yürüyerek gitme çabası burası için çok zor. Biz 3 günde toplam 45 km yol yürümüşüz buyurun buradan hesap edin, ki çoğunlukla metro kullanmış olmamıza rağmen.

Büyüklüğünün dışında büyüleyici bir şehir. Şehri ortadan ikiye bölen Neva nehrinin bir çok kolu, St. Petersburg’ a öyle bir dağılmış ki, haritayı anlamakta zorlanıyorsunuz. Bunun yanında yapılar, müzeler, akademiler öylesine çok ve öylesine büyük ki inanmakta zorlanıyorsunuz.

Tek cümle ile tarif et derseniz, köprüler ve ihtişam şehri derim.

Ayrıca söylemek lazım ki, yaralı bir şehir. Çünkü Sovyet Rusya kurulmadan önce yüz yıllar boyu Rusya’ nın başkentiymiş burası. O yüzden ihtilaller , devrimler, savaşlar görmüş. 2. Dünya savaşındaki kuşatma sırasında onlarca sanat eseri yok olmuş. Şehir hala restorasyon altında.

Köprüler Gece 1 ‘ de Açılıyor

Ne Zaman Gidelim

Ne zaman gitmek lazım sorusunun cevabı illa ki yaz ayları olmalı çünkü herkesin bildiği gibi, beyaz geceler efsanesi var burada. Yani belli aylarda güneş hiç batmıyor. Bunun yanında her köşe başında her sokakta 24 saat açık olan mağazalar, restoranlar ve festivaller, konserler.. Yani anlayacağınız yazın bu şehir uyumuyor.

Ancak ben ekim başında gittim. Soğuktu, 8-10 derece civarı ama zaten kışlık mont ve ayakkabılarım sağlam olduğundan sorun olmadı. Kış biraz daha yaklaştığında deniz ve nehir etkisi ile o soğuk insanı ağlatır mutlaka.

Yani ne zaman gidecekmişiz; mayıs, haziran-temmuz-ağustos-eylül aylarında.

Beyaz Gecelerde Saat 1 Suları

Gitmeden Önce

–2016 yılından güncelleme, henüz Ru – TR arasındaki kriz aşılmış değil, vize hala uygulanıyor ama yakında kalkacağına inancım tam-

 • Türkiye’ den direk uçuş ile 3-3,5 saate St. Petersburg’ a varılıyor. Ama THY’ nin uçuş saatleri çok anlamsız. Moskova aktarmalı uçuşlar düşünülebilir.
 • St. Petersburg’ a vizesiz girebiliyoruz, maksimum kalış süremiz 30 gün, unutmayalım.
 • Rusya’ nın para birimi Ruble. 1 TL şu sıralar 23 ruble yapıyor. Bu son yıllarda pek değişmedi, bundan sonrada çok büyük farklar olmaz. Yazıdaki bu kur çevrimi geçerliliğini koruyacaktır.
 • Ben 3 günlük bir seyahat için gittim ama çok pişmanım 5 günlük bir seyahat planı yapmadığıma. Çünkü gez gez bitmeyen bir şehir burası. 2 günlük şehir diyen bloglara itibar etmeyiniz efendim.
 • Defalarca Moskova’ ya gitmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki bu şehir Moskova’ dan daha sevecen turistler için; bir çok şey hem rusça hem ingilizce yazılı. Sokaklarda önemli turistlik mekanların ingilizce tabelaları mevcut. Restoranlarda ingilizce menü var. Yine de kiril alfabesi yanınızda bulunsun. Çünkü yürürken gördüğünüz bir binanın önündeki granit levhayı okumak isteyebilirsiniz. Belki orası Dostoyevski’ nin evidir, fark etmeden geçip gitmeyin.
 • Otelde kalıyorsanız mutlaka sizin adınıza Rusya polis departmanına bir kayıt yaptırmaları gerekecek. Bu ücretli bir kayıt, oteline göre değişiyor. 200-300 Ruble, evde kalıyorsanız da ev sahibinden bunu mutlaka isteyin.
 • Moskova yazımda belirttiğim gibi, rus polisi ve rus askeri bizim dostumuz değil. Onlardan uzak duralım :) Umarım sormazlar ama sorarlarsa efendi efendi pasaportumuzu gösterelim. Pasaportumuzu yanımızdan ayırmalayalım.
 • Ayağımıza kesinlikle rahat bir ayakkabı giyelim, benim gibi tracking ayakkabısı ile giderseniz spor ayakkabı almak için mağaza arar durursunuz sonra :)
 • Yandex çeviri ve Yandex Metro uygulamalarını telefonumuza indirelim.
 • Otelinizi ya da evinizi, Nevski Prospekt, Admiralteskya ve ya Sadovaya metro yakınlarında ayarlarsanız gezilecek yerlere yakın olursunuz. Sanırım en iyi konum, Admiralteskya ile Neviski’ nin kesiştiği alan.
 • Tarihi hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. O zaman mekanlar sizin için daha anlamlı olacak. Benim gibi ağzınız açık gezersiniz sonra. Bolşevik ihtilalinin ve Ekim devriminin bu şehirde gerçekleştiğini bilin.
 • Hava limanından ya da turist infodan 3000 Ruble civarındaki St. Petersburg kartı alalım. Bu bizi bir çok yere ücretsiz sokacak.  Ama içeriği sürekli değişebilir, web sitesinden nerelere girmeye müsade ediyor bakalım. Aşağıda tek tek giriş şu kadar falan yazamayacağım hatırlamıyorum çünkü ama her müze, ev, saray, bahçe paralı ve ortalama 400-600 ruble arası değişiyor. Bu kart o anlamda avantajlı oluyor. Ayrıca metro kartı olarak da kullanılıyor. St. Petersburg Kart

Ulaşım – Dolaşım:

Metro Bile Sanat Kokuyor A Dostlar
 • Hava limanı şehre uzak. Bu nedenle terminal çıkışından kalkan dolmuşlara binebilirsiniz. Sanırım 39 numaralı dolmuştu, sizi metroya kadar götürecek (moskovskaya). Şehir merkezi için Neviski Prospekt durağında inmeniz yeterli. Metro ağı cidden kuvvetli.  Anlayana kadar biraz zaman geçiyor ama çok şükür ki latince yazıyor. Moskova’ da yazmaz.
 • Taksiyle gideceğim derseniz, taksilerin pazarlık usulü olduğunu bilin, taksimetre yok. Ben şehirden 1000 ruble’ ye gittim ama limandan şehre taksi 2000 den aşağı değil. ( 50 – 100 tl) Ayrıca 1 saat sürüyor. Burası da trafik konusunda Moskova ile yarışıyor.
 • Şehir içinde yürümekten yorgun düşüp taksi arayacaksınız, uzunca bir süre beklemeyi göze alın. Burada da pazarlık usulü bir durum var. 2 akşam üst üste taksi kullandım birinde 1 km’ lik mesefaye 400 ruble öderken diğerinde 3 km’ lik  mesafeye 300 ruble ödedim.

 • Yürümekten çekinmeyin çok güzel yapılar, gizli saklı müzeler, harika kanallar ve köprüler göreceksiniz ama benim gibi de ölümüne yürümeyin, dinlenmeye vakit ayırın.
 • Lütfen Metro’ ya binin sayın okuyucu. Çünkü dünyanın en gelişmiş metro ağlarına sahip olan bir ülkedesiniz. Metro istasyonlarını mozaiklerle süsleyen, duraklarına ise edebiyatçıların adını veren bir şehirdesiniz.

St. Petersburg Gezilecek Yerler:

Genelde gezilecek yerler bilgisi vermiyorum, herkesin malumu ama bu şehir biz Türklere biraz uzak, biz daha çok Moskova’ yı biliyoruz, ne gerek varsa  o nedenle buyurun belli başlı görülmesi gereken yerler.

 

Hermitaj Müzesi

Burası dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahip bir müze efendim. Çariçelerden biri yaptırmış. Kadın sanat eseri toplamaya bayılıyormuş, 3 milyon sanat eseri varmış koleksiyonda ama hepsi sergilenemiyor. Rivayete göre her eser başında 1 dk durulsa müzeyi gezmek 1 yıl falan alıyormuş. Burası tek bir bina değil. Bir kaç binadan oluşan 500 odalı bir kampüs.

Buralar Hep Dutlukmuştu ! – Hermitaj

Eğer resime ilgiliyseniz buraya 2 gün bile ayrısanız az. Biz 1 gün ayırdık ve koşa koşa gezdik desem yeridir. Girişte inanılmaz bir bilet sırası göreceksiniz ve anlam veremeyeceksiniz. Eğer St. Petersburg Kart aldıysanız ya da hemen saray girişinin sağ tarafındaki elektronik bilet alma makinesinden biletinizi alırsanız, 10 dk içinde giriş yapabilirsiniz. O insanlar neden bekliyor, yanıt bulamadım, siz de bulamayacaksınız.

Pazartesileri kapalı, akşam 18.30 da kapanıyor. Unutmayalım.

Ne görmeliyiz?

1- Da Vinci’ nin iki eseri burada. Bunları Görelim.

2- Amber’ den yapılmış odayı görelim.

3- Tavus kuşu saati mutlaka görelim.

4- Ana binanın karşında yer alan diğer binadaki Monet, Picasso, Van Gogh  eserlerini mutlaka görelim.

Peterhof Sarayı ve Bahçesi

Bu saray, çarlar tarafından yazlık saray olarak kullanılıyormuş. Şehre 30-40 dk uzaklıkta. Neva nehri kıyısından küçük deniz otobüsü gibi bir deniz aracı ile gidiyorsunuz. Ya da karadan gitmek isterseniz Metro ile Avtovo istasyonundan dolmuşa binebilirsiniz. Metro ile gitmek daha uzun sürüyor ve çok ucuz. Deniz otobüsü 700 Ruble. Ama baltık denizini görme imkanına değer.

Samson Fountain of the Grand Cascade near Peterhof Palace, Russia

Peterhof Sarayının Bahçesindeki Dillere Destan Fıskiyeler, Bu Fiskiye Bizde Olsa Heykel Yeniden Yorumlanırdı Kesin

Burası yine kocaman bir saray, görkemli, zenginlikten ölüyorum galiba pozları vermek için ideal bahçeleri var. Vaktim çok dardı, saraya giremedim bir daha ki sefere bıraktım ama bahçeyi gezmek başlı başına 1 saat alıyor. Yani buraya da yarım gün ayrılabilir. Buranın en karakteristlik özelliği motor kuvveti ile değil, basınç ile çalışan ve sarayın her yerini çevrileyen şu aşağıda görmüş olduğunuz fiskiyeler.

Voskresenia Khristova Kilisesi ( Dökülen Kan Kilisesi)

Bu klise Moskova’ daki o meşhur tüm dünyanın bildiği Deli İvan ( St. Basil) klisesine benziyor. Bir de anlatır dururlar Moskova’ da yok efendim Çar, bunu yapan mimarın gözlerini kör etmiş bir daha aynısını yapamasın diye. Ama bakanların da gözlerini kör etmemiş ya, yapmışlar işte benzerini .

Açıkçası belki bu kilise bulunduğu konum itibariyle olacak ki, ( sıkışık bir alanda) Moskova’ daki kadar büyüleyici gelmedi bana. Ama gerçekten devasa gerçekten harika. Tam foto çekilmelik, o kadar gelmişsiniz bu şehre mutlaka gidin sizin de bir kilise önü fotonuz olsun.

St. Isaac Katedrali

Bizim gençler neden buraya ishak paşa deyip duruyorlar, ama akıldı kalıcı oluyor. Bu katedral efendim, işte bu katedral, bacak kaslarımın benden ayrılıp tek başlarını eve çıkmalarını sağlayacak kadar geliştirdi. 250 basamaklık, panaromik terasına çıkacağım diye ne badereler atlattım bilemezsiniz. Ama o manzarayı görmek paha biçilemezdi gerçekten. Girişi 800 ruble.

Devasa büyük bir yer, Vatikan’ daki St. Petrus bazalikası  bu yapının kardeşi gibi. Her bir yerinden altın fışkırıyor kilisenin, anlamsız bir gösteriş. Gerçi ortodoks hristiyan kiliseleri katoliklere göre daha ihtişamlı oluyor. Para var huzur var işte .

Mariinskiy Tiyatrosu

Bir insan hayatında kaç defa, Çaykovski’ nin Kuğ Gölü Balesi ‘ ni ilk defa sergilediği mekanda, bir oyun, bir bale, bir opera izleme fırsatı bulur? Ben bulamadım  Ama bulacağım. Biletler çok önceden tükeniyormuş ben de çok spontane bir gezi ile gittiğim için içine giremedim ama benden size tavsiye burada mutlaka bir şey izleyin. İçerisi çok güzel. St Petersburg, “allam sanattan ölcem” şehri demiş miydim?

 

Faberge Yumurtaları Müzesi

Neydi bu Faberge yumurtaları, bilir misiniz? Hani şu hollywood filmlerinde çalınmaya teşebbüs edilen, eşi benzeri olmayan, değer biçilemeyen yumurtalar. İşte bu yumurtaları yapan aile, St. Petersbug’ lu ve bu nadide mücevherler her yıl Romanov hanedanına gönderiliyormuş. Bolşevik ihtilalinde bu firma kapatılmış, şimdi müze. Gitmek ve zenginlik nedir görmek lazım.

Paraya kıyarsanız 100-200 TL’ ye taklit yumurtalardan bulabilirsiniz.

 

Peter & Paul Kalesi

Nehir kenarında durup manzaraya bakarken bu yapıyı uzaktan göreceksiniz. Burası kale, kilise ve hapishaneden oluşan bir kompleks. Nehir üstünde köprülerle bağlanmış bir ada. İçindeki kilise etkileyici ama devrim yapmaya kalkışan ve Rus Çarı tarafından öldürülen ihtilalcilerin tutulduğu hapishane daha etkileyici. Daha önce bir hapishaneye girmemiş biri olarak, korkudan öldüm. İnsanlıktan utandım.

Yürüyerek ulaşılabilir.2 Köprü geçmeniz gerekecek.

Katerina Sarayı ve Bahçesi

Burası Hermitage ‘ dan sonra “amann bu muymuş ” diyeceğiniz bir saray olduğu için, belki de önce burayı görmek de fayda var. Ama bahçesi inanılmaz güzel. O bahçe de oturan insanları gördükçe, acaba bu şehirde çalışabilir miyim diye düşündüm. Öğle aralarında öyle bir parkta takılmak harika olabilirdi.

 

Kazan Katedrali

Efendim Rus’ lar gerçekten abartıyı sever. Bunu her yerde görürsünüz. O nedenle bu şehir abartının parladığı bir şehir. Ama bize ne? Biz turistiz ve değişik şeyler görmek için geziyoruz. O yüzden daha da büyüğünü, daha da kırosunu daha da altınını yaparlarsa biz de ağzımız açık izleriz.

 

Kazan katedrali de büyüklerden biri, yani o kadar büyük  ve o kadar merkezi ki, Neviski caddesi üstünde burayı görmeden geçmeye imkan yok. Giriş de ücretsiz çok şükür. Buyurun girin, hem soğukta gittiyseniz ısınırsınız. Ama şimarmayın, gürültü yapmayın, ibadet devam ediyor bir yandan.

 

 

Bu ana mekanlar dışında, gezilecek görülecek sanırım yüzlerce mekan var. Ama bu şehirde Dostoyevski’ nin yaşadığını ve Suç ve Ceza’ yı burada yazdığını, bir de üstüne üstlük Raskalnikov’ un evinin neresi olduğunu insanlara söylediğini biliyor musunuz? İşte oralar da gidilecek yerler arasında, eğer bizim gibi Rus Edebiyat’ ı hayranı iseniz tabi.

Bu Efsane Kareyi, Suç ve Ceza’ nın ana karakteri Raskalnikov’ un Evinin Önünde Çektik. Çok Manidar Oldu.

Ve üstüne üstlük sanat ve edebiyat şehri olan St. Petersburg’ da Puşkin ‘ in Gogol’ un ve onlarca ünlü mimarın onlarca ünlü sanatçının evleri, eserleri var.

İşte bu yüzden ben bu yazımı ; St. Petersburg Sanattan Ölme Rehberi olarak adlandırdım.

 

Yemek – İçme

Bu konuya başka yerlerde daha detaylı giriyor ve yemek konusuna özel ihtimam gösteriyorum . Ama bu şehirde gezmekten oturup doğru dürüst bir şey yiyemedik ki 🙂

O nedenle size rusyada yemek yemek ile ilgili bir kaç tavsiye vereyim, siz mutlaka yiyecek bir şeyler bulursunuz.

Efendim Rus mutfağı diye bir şey yok. Varsa da kimse sevmiyor ki hiç bir yerde bulamazsınız.  Bu arkadaşlar bir borch çorbası bilirler, bir pankek bilirler bir de içinde haşlanmış yumurta yüzen St. Petersburg çorbası bilirler. Denemek isteyen buyursun denesin.

Ama Rusya restorancılık konusunda ileri bir memleket. O nedenle burada yediğiniz her şeyden memnun kalacağınıza eminim.

Bu abiler, İtalyan yemeklerini iyi yaparlar, bu abiler Gürcü yemeklerini iyi yaparlar ki, mantı ve haçuburiyi şiddetle tavsiye ederim. Yine bu abiler harika steak yaparlar. Sırf yemekleri nedeniyle bile “yaşanır arkadaş ” burada diyebilirsiniz.

Yemekler  tabi ki mekana göre 600-2000 ruble arasında oluyor. Bu şehir Moskova’ dan farklı olarak çok ingiliz ve alman turist aldığı için her yerde pub göreceksiniz. Çok da güzel biralar var. Deneyin derim. Bir de bu şehir rooflar şehri. Yani mutlaka üst katlardaki bir restoranda yemek yiyin derim.

St. Petersburg’ da sürekli yürüme halindeyken, daha önce hiç bir şehirde görmediğim doblo arkası baristalara ba-yıl-dım!!! Her köşe başında bir “vanı”ın arkasında hiç de basit olmayan, kocaman bir kahve makinesi ile çeşitli kahveler yapıyorlar. Çok lezzetli, soğukta iç ısıtan harika enstane bunlar.

Benim yürümekten gece hayatına bakmaya fırsatım olmadı ama sanırım Moskova bu konuda bir adım öndeymiş.

Başka Başka?

Kanalların üzerine kurulu bu koca şehirde başka ne yapılır ?

 • Tekne turları yapılır, gece yarısı açılan köprülerin altından geçen teknelere binmek için biletinizi gündüzden alın. 500-1000 ruble arası turlar.
Kış Geceleri Sarı Bir Şehir
 • Hediyelik eşya dükkanları gezilir ama alışveriş yapılmaz onlardan. Çünkü dalga geçer gibiler. Bir dükkanda 500 rubleye magnet gördüm, koşarak uzaklaştım. Ama Kanlı kilise’ nin hani şu renkli olan kilisenin arkasında bir pazar var. Oraya gidin bak, orada pazarlık falan da yapın. İstediğiniz tüm hediyelik zımbırtıları oradan alabilirsiniz.
 • Hediyelik olarak ne alınır; magneti falan aldıysanız Rusya’ ya özel şeylere bakabilirsiniz. Mesela kalpaklar. Mesela Faberge yumurtaları, matruşkalar, rus şalları, sovyet askeri şapkaları.
Birbirinden Tatlı Hediyelik Eşyalar
 • Vodka alınır, harika şaraplar ve biralar içilir. Bol bol yürünür.
 • Sezon indirimlerine denk geldiyseniz ucuza kozmetik alış verişi yapılır.
 • Yine sezon indiriminde outdoor / spor malzemeler satan dükkanlardan çok ucuza çok kaliteli markaların ürünleri alınır. Bu tavsiyeyi de başka blogta bulamazsınız hadi yine iyisiniz.
 • Gezimizin bütçesi uçak hariç 250 dolar. Belki düşük sezon olduğu içindir. Ama Moskova’ dan daha ucuz bir şehir burası.

İş bu rehber sayın okuyucu, sadece önden bir girizgah içindir. Ben doyamadım..Haziran için biletlere bakmaya başlıyorum bile, siz de bakın bence.

Beyaz gecelerde buluşmak üzere.