Takipçilerim bilirler, en çok teknoloji yazmayı severim ama sosyal medyanın yeri ayrıdır. Sosyal medyayı anlamayan dinazorlara selam olsun, yakında silinip gidecekler. Çünkü onlar deli gibi çalışıp, 8 toplantı arasında kredi borcu ödemeyi düşünürken birileri evinden çıkmadan, “bilgisayar başından kalkmadan” aylık 4-5 haneli gelirler elde ediyor Türkiye’ de. Dünyada ise 6 haneye çıkanlar var..İşte bu yazıda nasıl olur da youtube dan para kazanmak bir işe dönüşür onu anlatacağım.

Nasıl oluyor bu iş: Bu işin adı internetten para kazanma.

Eğer çevrenizdeki insanlar bilgisayarsız gün geçiremiyorlar ise, her fırsatta kafaları telefona gömülü ise elbette buradaki kitleye ulaşmak isteyenler olacaktı. Bu kişilere biz “reklam verenler” diyoruz.

Ben internet reklamlarının kompedanı değilim, öncelikle onu söyleyeyim ama bu konuda sokaktaki insandan daha fazla bilgi sahibi olmak için sayısız şey okudum. O yüzden burada bir şeyler anlatacak seviyeye geldim diyebilirim.

Bugün anlatacağım ilk konu henüz çok fazla işgal edilmemiş, hala ekmek yenilebilen bir alan:

Youtube’ dan para kazanma yani Youtuber olmak.

How-to-Get-Money-From-YouTube

Gel, gel; yaklaş… Ne dedim 6 haneli gelir elde edenler var hanım!!!

Nasıl oluyorsun peki?

Efendim Youtube’ un 1 milyardan fazla kullanıcısı var ve internet kullanan her 3 kişiden biri mutlaka youtube’ da gününün bir kısmını geçiriyor. Bunu gören youtube, “arkadaş ben neden reklam yayınlamayayım” dedi ve reklam gösterimlerine başladı. Siz de fark etmişsinizdir bir kaç yıl önce Türkiye’ deki videolarda da birden omo reklamları falan çıkmaya başladı. İşte bu reklamlar bütün internetteki bir çok reklamdan daha kıymetli çünkü sen o videoyu izlemek, o şarkıyı dinlemek istiyorsun, habersizce açılan reklamı da zorunlu olarak izliyorsun böyle olunca. Sen reklamı izleyince de videonun sahibinin hesabına paralar yüklenmeye başlıyor. Yani yapman gereken bu, video yükle ve para kazanmaya başla.

youtube

İyi de Video’ yu Nereden Bulacağım da Para Kazanacağım Allasen

İşin zor kısmı burası. Aslında 2 yol var ama birinci yolun tükenmeye başladı, yakında bitecek:

1- Başkalarının yüklediği videoları çalmak; evet çalmak. çünkü birileri uğraşmış bir video yüklemiş. Üstünden geçmiş 6-7 sene. Bir çakal geliyor, bu videoyu indiriyor ve başını sonunu azcık kesip, bir de üstüne kendi logosunu koyup tekrar basıyor youtube’ a. 3K-5K izlenmeler alıyor. Ama bu şekilde yüzlerce video attığı için, para kazanmaya başlıyor. Şimdi burası bitmek üzere, neden? Çünkü youtube şikayet edilen videoları banlanmayı, hesapları dondurmayı gayet iyi beceriyor. Yani burası basit ancak riskli bir alan.

8--572479-Download bar downloading on white background - Technology - Computers

2- Telif hakkı sorunu doğabilecek videolardan kısa süreli gelir elde etmek bir diğer hırsızlık yöntemi. Bu genelde dizi ve müziklerde oluyor. Eser sahipleri uyanıp sizi şikayet edene kadar para kazanıyorsunuz ancak bir defa şikayet yediniz mi youtube hesabınızı hemen siliyor. Şakası yok. Ne bunlar, en çok dizi ve müzikler. Mesela Murat Boz bir şarkı yapıyor, bir uyanık arkadaş ” Murat Boz’un yeni şarkısı 2016″ diye bir video hazırlayıp, arkaya da resmi koyup yüklüyor. Murat Boz’ un yapımcı şirketi onu şikayet edene ve şikayet sonuçlanana kadar milyon izlenmeye ulaşırsa paraları kazanıyor. Tabi buradaki risk hesabınızın kapatılması değil sadece. Parayı da alamıyorsunuz çoğu zaman.

Blocked-PNG-Clipart

3- Özgün Video yüklemek: İşte size sabit para kazandıracak belki meşhur edecek yer burası gençler. Burada eğer ilgi çeken bir konu işler, takipçi kazanır ve haftada 5-10 video post ederseniz, kitleniz hızla büyür. Kitleniz büyüdükçe insanlarla iletişim kurmaya başlarsınız, arkadaşlarına söylerler, facebook’ da paylaşırlar ve siz de adsense hesabınıza paraların tıkır tıkır yatmasını izlerseniz.

Şimdi Gelelim Özgün Video’ ya:

Özgün video sizin ya da insanların ilgilendiği alanda hazırlanmış, samimi ya da bilgi içerikli videolar aslında. Bunların bir hikaye kurgusuna sahip olabilir ya da sizin kamera karşısında bir şeyler ” nasıl yapılır (how to)” şeklinde anlatmanız ile oluşabilir. Dediğim gibi ben bu işin uzmanı değilim o yüzden verdiğim bilgiler “haber” niteliği taşıyor. Bu işin uzmanlarına ilişkin bilgileri yazının altında bulacaksınız. Ama ben şimdi daha genel bilgi vermeye devam edeyim.

maxresdefault

Özgün Derken?

Daha da açalım mı? Açalım canım. Şundan bahsediyorlar; mesela yemek tarifleri yayınlanan bir kanal. Burada izleyiciler sizin yüzünüzü görebilirler, görmeyebilirler de. Bu sizin tercihiniz ancak videonuzun yüksek çözünürlüğe sahip olması, anlatımınızın ya da yazılarınızın düzgün olması yani görsel anlamda güçlü bir video olarak yayınlanması lazım ki insanlar izlesin. Bu konuda kendinizi referans alın, siz neleri izlemeyi tercih ederseniz öyle içerik oluşturun.

CaptureASAS

Bir diğer örnek ise çok daha fazla emek isteyen sosyal deney kanalları. Bunlardan amerika‘ da çok var, şimdi de Türkiye’ de çıkmaya başladı. Bu videolarda canlı canlı insanlarla, senaryo olmaksızın iletişim kurduğunuzda beklenmedik komiklikler ortaya çıkıyor ve kanalınız siz farkında olmadan birden patlayabiliyor.

Gelelim en çok izlenenlere, bunlar how to, nasıl yaparsın kanalları. Mesela yemek tarifini bundan ayrı tutarsak, söz gelimi photoshop‘ ta editleme güzel bir video olabilir ve aramalarda çıkabilir. Ama rekabetin çok olduğunu söylemek gerekir.

Nasıl Para Kazanılır?

Buyurun zurnanın zırt dediği yere. Kazanmaya başlamak kolay, ama çok kazanmak ya da stabil bir kazanç elde etmek sizin bu işi ne kadar sevdiğiniz ile direkt olarak ilgili. Video ilk post edildiği andan itibaren bir şekilde izlenmeye başlanıyor. Zamanla konunuz ile orantılı olarak adsense reklamlar yayınlamaya başlıyor. Konunuz ile orantılı ne demek, o konu hakkında youtube’ da içerik sayısı az ise kazancınız artar demek. Ayrıca unutmamak gerek ki, Türkçe içeriktense İngilizce içerik her zaman daha büyük bir kitleye hitap ettiği için daha çok kazanç getirir.

1212e

Ama bu iş öyle 3 video yüklemek ile olmaz, videoların sayısı fazla olacak, kalitesi iyi olacak, yorumlara serbest olacak ki, izleyici sizinle iletişim kurabilsin, eğer farklı sosyal medya hesaplarınız var ise buralardan tanıtılacak ki insanlar videoya ulaşabilsin. Unutmayın basit bir konuda dahi youtube ‘ da en az 80 milyon içerik var. Haftada 5 video atacaksın, abonelik toplayacaksın ki insanlar gelsin, seni takip etsin ve kanalın büyüsün.

Capture

Zor mu?

Çoklarına göre evet zor. Ama emek olmadan yemek oluyor canım? Eğer bir youtuber olmak isterseniz size lazım olan iki temel şey var; çok çalışma ve sabır.

Bunları sağlarsanız başarı gelir ve farkında olmadan büyüyen bir gelir elde etmiş olursunuz.

we-can-do-it

Daha detaylı bilgi için ilgili siteler:

http://www.ytpara.com/

https://www.reddit.com/r/youtubers/

https://socialblade.com/youtube/education/101/1/welcome-to-youtube-101

Bazı Türk Kanalları:

https://www.youtube.com/user/idiltatari

https://www.youtube.com/user/netdmuzikk/featured

https://www.youtube.com/channel/UCtQjlEd1nX6RKJj-4pTclrQ

https://www.youtube.com/user/OhaaDiyorum