Her zamanki gibi promosyon canavarı olarak 6 ay önceden Nice biletimizi aldığımızda, Güney Fransa hakkında hiç bilgimiz yoktu.. Gitmeye 1 ay kala araştırmaya başlayıp en azından haritaya tamamen hakim olup yola çıktık. Biz yaşayarak öğrendik siz bizden öğrenin;İşte size harika bir : nice gezi rehberi

Cote D’azur, Fransız Rivierası da denilen bir kaç şehirden oluşan Fransa’ nın güney sahil şeridi. Bu şehirler, Saint Tropez, Cannes, Nice, Monaco, Menton. Sonra İtalya başlıyor zaten.. Sırtını Alp dağlarına vermiş denizle kavuşan kocaman bir alan.. Gezmek için kaç gün yeter derseniz, 5-6 gün ancak yeter diyebiliriz.

9fc95a9504753.560d4b37d0b40

Neredeymiş bu filmlere konu, dillere destan Fransız Rivierası.. İstanbul’ dan 3 saatlik uçuş ile gelinebilecek bu bölgenin en popüler şehri Nice.. Siz de bizim gibi Nice’ i üs olarak belleyip, yollara düşebilirsiniz.

Nesi meşhur, diğer şehirlerden çok burada göze çarpan en dikkat çekici şey ne derseniz, benim aklımda kalan 3 temel şey var;

1. Nefes Kesen Akdeniz Manzarası

Nice konumu gereği akdeniz in en güzel manzarasına sahip bir şehir. Burası bana hep Kaş‘ ı hatırlattı. Dar ve virajlı yolları, şirin ama aynı zamanda büyük limanı..

Bu şehirde ufak bir tepe buldunuz mu, ki çok var, hemen yüzünüzü akdenize dönün..

2. Lavanta Temalı Her Şey

Burası Provence çok yakın, o nedenle ana turizm malzemesi lavanta. O nedenle her şey lavantalı. Küçük lavanta keseleri, lavanta parfümleri, kolonyaları..  Bir de dondurması var ki, onu pek beğenmedim. Lavanta çiğniyormuş hissiyatı veriyor.

3. Deniz Mahsulleri restoranları

Gel gelelim çok meşhur her kesin ballandıra ballandıra anlattığı kabuklu deniz canlılarına. Şimdi sevgili arkadaşlar bence bunlar gereksiz sevilen şeyler. Yani güveçte olsun, payellenin içinde olsun, kızarmış olsun severiz. Koskoca midye dolma tezgahını kapatmışlığımız var ancak bunlar çiğ. Sirke ve limon ile sunuluyorlar ve bildiğiniz çiğ. Bazı türk bloglarında aman da doyamadık demişler, bunu anlamak mümkün değil. Sevip sevmeyeceğinizi önceden kestirmek için, şunu yapın; sokak aralarında çokça satılıyor. 3-5 tane alıp deneyin, beğenirseniz güzel bir mekanda yersiniz. Durduk yere 30 eur gibi parayı çöpe atmaya gerek yok.

62_4

Nice Gezi Rehberi: Nasıl bir şehir?

Fransa’ nın yazlık bölgesi Nice. Bütün sahil aslında plaj. Biz martta gittiğimiz için plajdan sadece denizi izledik ama yazın gelenler denize giriyorlar boylu boyunca uzanan çakıl plajda. Ancak yazın korkunç bir kalabalık ve bu hali ile bile pahalı olan her şeyin, daha pahalı olması gerçeği var.

Düzenli, temiz, yürüyerek gezilebilecek bir şehir.

Place-Massena-Nice-France-620x431

Nice Gezi Rehberi: Ulaşım- Dolaşım

Ulaşımı kolay bir şehir. Direk uçuş var İstanbul’ dan. Havalimanından şehre hemen hemen yarım saate otobüsle ulaşıyorsunuz. Şehir içi ulaşımda da tramvay ya da otobüs kullanıyorsunuz. Bunlar da 1,1-5 Eur. Ancak dedik ya bu şehir yürümelik. O nedenle çok yorulmadıkça yürümek daha mantıklı.

Çevre şehirlere, mesela Cannes‘ a mesela Monaco‘ ya tren ya da otobüsle gidebilirsiniz. Ben Cannes’ a tren, Monaco’ ya otobüsle gittim. Tabi ki şehrin üst taraflarındaki orta çağ kasabalarına da otobüsle 1-2 eur’ ya gidebilirsiniz.

Lignes-d’Azur-bus

Nice Gezi Rehberi: Yemek – İçmek

Nice pahalı bir şehir. Çünkü avrupa sosyetesinin yazlık mekanı. Ancak bu demek değil ki burada aç kalacağız. Deniz mahsullerinden yana çok istekli değilseniz. Buranın yıllarcaitalyan şehri olduğunu hatırlatalım. Her yerde pizzeria yani pizza restoranları var. Makarna italya’ da nasılsa burada da öyle. Akşamları bir şeyler içelim deseniz şehir canlı bir çok mekanda fransız şaraplarının, kokteyllerin tadına bakabilirsiniz. Ortalama bir akşam yemeği kişi başı 30 -40 eur.

Kahvaltı tabi ki avrupada biz türkler için hep zor. Ama burası da patisserie nin ülkesi. Sabahları yiyebileceğiniz harika şeyler var fırınlarda. Bir de old townda kapısında kuyruk olan sandviçci var.

Yani, bu şehirden aç dönülmez.

le_palais_des_pains_cannes_01

Nice Gezi Rehberi: Nerelere Gidilir?

Nice konumu gereği rivearanın göbeğinde. Yani bu şehir merkez alınıp, Cannes’ a, Monaco’ ya ve Çevre kasabalara gidilebilir ve mutlaka gidilmelidir. Fazla gününüz varsa italya sınırında olduğunu hatırlatayım, güney italyaya da geçmek farklı bir deneyim olabilir.