Herkesin kafası karman çorman, herkes 50 tane site geziyor ama netice hüsran, ama merak etmeyin Amerika vizesi nasıl alınır ya da Amerika Ds-160 formu nasıl doldurulur, sorularınızın cevaplarıyla geldim. Burada hemen önden bir uyarıda bulanıyorum. Google‘ da ds-160 formu nasıl doldurulur aramalarında ilk sırada çıkan siteler genelde bu basit form için ücret talep eden acenteler. O yüzden kendiniz yapın, paranız cebinizde kalmasın.

Amerika Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Öncelikle bu adrese giriyoruz, buradan formu dolduracağız : https://ceac.state.gov/genniv/ Sonra karşınıza hangi ülke ve hangi şehirden başvuru yapmak istediğinize dair bir pencere çıkacak. aşağıdaki gibi doldurup, güvenlik kodunu yazıyoruz. Ankara’ dan başvuracaklar, Ankara seçmeli.  Burada fotoğraf önemli. Formu doldurmadan önce fotoğrafını aşağıdaki kutuya yüklemeniz lazım. Ama fotoğrafı mutlaka “amerika vizesi” için çektirmelisiniz ve fotoğrafçıdan size dijital halini mail atmasını istemeyi unutmamalısınız.. Ben konsolosluktayken 10 kişinin fotoğraf kontrolünden geçemediğini gördüm.

amerika vize formu

 

Bu alanı doldurduktan sonra “start an application” seçim ilerliyoruz. İlk gelen sayfada size bir form numarası verilecek. Bu form numarası çok önemli, mutlaka not edin. Çünkü olur da başvurunuz yarıda kalırsa yine bu form numarası ile devam edebilirsiniz. Ayrıca tüm doldurma işlemlerini bittiğinde çıktısını alacağınız form da yine bu numaranın üstünde olduğu form olacak.

amerika vize formu_1

Hemen formunda altında bir güvenlik sorusu ve cevabı belirlemeniz istenecek. Bunu da doldurup geçebilirsiniz.

Bu noktadan sonra formu doldurma işlemleri başlıyor. Formu doldururken pasaportunuz, amerikada kalacağınız adres, eğer bir arkadaşın yanında kalıyorsanız onların telefonları elinizin altında olmalı.

Bir de dikkat etmeniz gereken ikinci konu, hangi tip vizeye başvuruyor olduğunuz. Eğer turistlik bir vizeye başvuruyorsanız ( yani eğitim vs değil) B2 seçeceksiniz. Diğer vize türleri için bu siteyi okuyabilirsiniz.

İkinci Aşama: Amerika Vizesi Görüşmesi İçin Randevu Alma

Vize formunu doldurup, formun çıktısını ve mail halindeki formatı aldıktan sonra ( size bir mail ile barkodlu form iletilecek), bu adrese girip randevu alacak ve vize ücreti ödeyeceksiniz. Adrese girdiğinizde ilk etapta  “Temporary Visas” “Nonimmigrant Visa Applicant” ‘ ı seçip, ülke seçimine ilerleyeceksiniz.

Karşınıza çıkan Türkçe sayfadan “başvuru” seçip ilerliyorsunuz. Burada tekrar karşınıza gelen yeni menüden ” ds160 formunu doldurdum” olan seçeneği işaretliyorsunuz. Gelen ekranda sisteme üye olmanızı isteyecek. E-posta, şifre vs bilgiler var, doldurup ilerleyin.

Bu noktada sisteme üye olduğunuz ve form numaranızı yazarak randevu alabilirsiniz. Vize ödeme işlemini de yine bu sayfa üzerinden kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Bunca gayretin sonunda elinize aşağıdaki abinin formu gibi bir form geçecek. Bu formdaki barkod konsoloslukta, her aşamada ve kapıda okutuluyor.

ds-160-confirmation-1200x823

Randevunuzu sabah saatlerinde alacaksınız ilk saatlere almayın derim, özellikle kış aylarında başvuruyorsanız dış alanda yağmur altında bekletiyorlar sizi. Şimdi bir sonraki bölümde konsoloslukta neler yapılmalı yanınızda ne götürülmeli bilgi vereceğim.

Amerika Konsolosluğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ben istanbul‘ daki konsolosluktan başvurduğum için buradaki durumu tarif edeceğim, ama muhtemelen Ankara’ da benzerdir. Şimdi öncelikle yanınızda destekleyici belgeler götürmenizi öneririm. Sgk hizmet dökümü, son 3 bordro ve hesap dökümü gibi. Aslında Amerika bunları istemiyor. Bana kalırsa bir önemi de çünkü zaten bize ilişkin her ayrıntıyı görüyorlar ve yine bence kişinin vizesinin onaylanıp onaylanmayacağına bankoda duran görevli karar vermiyor. O karar zaten verilmiş olarak, ekranına düşüyor. Götürürseniz de elinize yapışmaz. Özellikle düzenli bir geliriniz yoksa, maaşlı çalışmıyorsanız bence götürün, tapu, araç ruhsatı gibi belgeler de götürebilirsiniz. Yani param var, aylaklık edip kapağı amerika’ ya kaçak olarak atmaya gitmiyorum u ispatlamak lazım.

Randevu saatinize kadar dışarıda bekletiliyorsunuz, bu yüzden yolun karşısındaki kafede oturup, kapıdaki görevlinin “10.00 randevusu gelsin” demesini bekleyebilirsiniz. Benim daha önce hiç bir yerde görmediğim uyarım ise şu, içeriye telefon, anahtarlık, çakmak vs hiç bir şey alınmıyor. O yüzden bu gibi metal şeyleri ve varsa kulaklık, telefon şarj  kablosu gibi araç gereçleri kafeye emanet bırakın, ya da bir arkadaşınızla gidin.

1_9425_1

Randevu sırası size geldiğinde önce kapıda bir görevli ilk çanta aramasını yapacak, sonra formunuzdaki fotoğraf ile yanınızda getirdiğiniz fotoğraf uygun mu diye bakacak diğer bir görevli. Sonra x-ray’ den geçeceksiniz. Sonra sizi yönlendiren oklarla üst kata çıkacak ve formunuzu 2-3 kişiye daha kontrol ettireceksiniz. Sonra parmak izleri vereceksiniz ve en son bankodan görüşme numarası alıp sıranızı bekleyeceksiniz.

10606181_10204433191046967_8408622581326341557_n

Sıranızı beklerken “red” ler görüp panikleyeceksiniz, bazılarına “10 gün sonra hazır” dendiğini görüp, bu kadar sürüyor mu diyeceksiniz.  Gergin bekleyiş çok sürmeyecek. 15-20 dakika içinde sıra size gelecek. Burada görevli size Türkçe mi ingilizce mi devam edelim diye soracak. Türkçe demenizde hiç bir sıkıntı yok. Lütfen burada gereksiz ingilizce kahramanlığı yapmayın 🙂  . Zaten eğer pasaportunuz biraz “renkli” ise, vizeler, giriş çıkışlar varsa sorun olmaz. Görevli size ” vizeniz onaylandı, pasaportunuzu 2-3 gün sonra, seçtiğini ptt den teslim alabilirsiniz” diyecek. Bu kadar sıkıntı çekmeye değdi mi diyeceksiniz. 10 yıldan aşağı da verilmeyecek.

Geçmiş olsun.