Bir çoklarının başına gelen neydi, iphone sıvı temasıydı. Çözümü de oldukça zordu. Ama su temasına gelmeden “ekran kırılması” sorunu yaşayan bir çok insan var. Belki burada %60 gibi bir yüzde olabilir. Telefon büyüdükçe, ekran kırılmaları arttı tabi, bakalım Iphone X ne olacak. Neyse konuyu dallandırmadan, kırılan iphone ekranı için ne yapmak lazım, çözüme geçiyorum;

iPhone Ekran Kırıldı: Çözüm Değişim

Maalesef, bu geri dönülmez bir yol, kırılan ekran değişecek, ama nasıl değişecek mesele bu. Öncelikle iphone ekranı o kadar hassas değil ama kılıfsız kullanmak ve yere düştüğü açı, telefonun kırılmasına yol açıyor diyelim. Ekran kırılsa da, dokunmatik dahil tüm fonksiyonların çalışıyor olması takdire şayan ve şunu da bilmeniz lazım, kırık ekran tıpkı sıvı teması gibi garanti kapsamında olan bir şey değil.

Bugün iphone ekran değişimi bir çok servis tarafından yapılıyor, eğer ekranınız kırıldıysa;

 

1- Apple Yetkili Servisine Gidebilirsiniz

Apple cihazlarının ekran değişimini aslında sadece Apple yapabilir. Apple kesinlikle piyasaya ekran dağıtmıyor. Piyasadaki bütün ekranlar yan sanayi ya da eski cihazlardan sökülmüş ekranlar. Eğer Apple’ a ekran değiştirtmek isterseniz. Bunun size maliyeti 2017 yılında iphone 6 için 690 tl. Oldukça yüksek bir rakam.

2- Piyasadaki Diğer Ekranları Yaptırabilirsiniz.

Piyasa tabi çin malı ile dolmuş taşmış, 2017 yılında bu ekranları 120 tl’ ye takıyorlar. Bunlarla ilgili sorun şu; ekranın dokunmatiği problemli olabilir, piksel piksel görüntü alıyor olabilirsiniz. Mümkün mertebe tercih etmemek lazım.

3- Eski iphone’ lardan Transfer

Biliyorsunuz bir çok nedenden , yüzlerce telefon çöpe gidiyor. Mesela diyelim ki sıvı teması. Sıvı görmüş bir cihaz genelde çalışmıyor, bu durumda tamirciler ekranları, kasaları söküyor ve bu cihazların parçalarını piyasaya geri kazandırıyor. Eğer tamir yaptıracağınız yer böyle bir opsiyon sunuyorsa, Apple yetkili servisinin yarı fiyatına yaptırabilirsiniz ama tabi burada tamirciden ekrana ilişkin garanti istemelisiniz ve tamirciyi tanıyor olmalısınız. Ben en azından öyle yaptım.