Hemen baştan sizi bir uyarayım, Porto güzel bir şehir ama gidip de orada 4 gün geçirilmez. Çünkü şehir neredeyse yürüyerek dahi bitirilebilir bir alanda. Biraz şarap içeyim, geniş geniş gezeyim derseniz 2 gün size yeter. O nedenle belki de Porto yazım bir Porto Gezi Rehberi değildir. Ama bir restoran tavsiyem var ki, kimse de yoktur eminim .

Ben Lizbon seyahatinin içine ekledim Porto’ yu. ( buradan lizbon yazıma da göz atabilirsiniz.) Bence siz de öyle yapın.  Lizbon’ dan hızlı tren ile 2,5 saat süren bir yolculuk sonrası Porto’ nun şahane garına ulaştım. Tren bileti 20 eur gibi bir şeydi. Avrupa standartlarına göre ucuz sayılır. Bakınız bu da o şahane gar.

Bizim Porto’ ya ayırdığımız zaman yaklaşık olarak 10-12 saat olduğu için, mümkün olduğunca şehri görebilmek adına hop-on hop-of turlardan aldık. İyi ki de almışız çünkü güneşli Lizbon‘ dan karanlık bir Porto‘ ya indik. Hava yağmurlu ve biraz üşüten cinstendi.

Şahane gar demişken, belki siz trenle gitmezsiniz, direk uçuyorsunuzdur. O nedenle ben size garın içini de göstereyim ki, gitmek zorunda kalın.. Burada seramikleri tek tek incelesen 3 saat geçirirsin.

Porto’ nun nesi meşhur, tabi ki şarapları. O yüzden zaten Porto’ da kafanız hafif dumanlı geziyorsunuz.

Porto’ da mutlaka yapılması gereken yegane şey, bir şarap mahzeninde şarap tadım turu. Biz Offley şaraplarının mahzenini gezdik. Tabi bilen bilir; Porto şarapları tatlı şaraplardır. Yemekte değil de, yemek öncesi ya da sonrası tüketilmesi gerekir. Biz bilmiyorduk, Porto’ da öğrendik.

Şehir iki yakadan oluşuyor, ortadan şahane kötü renkli bir nehir akıyor. Nehri güzel yapan iki şey, yüz yıllar öncesinde şarap taşımak için kullanılan ahşap teknelerin şu an dekorasyon amaçlı demirlemiş olması ve köprüleri. Bir de tabi bütün Portekiz‘ e yayılmış olan  mozail/ seramik kültürü burada da karşımıza çıkıyor. En alalade evde bile seramik süslemelere rastlamak mümkün. Bir de bu önemli mekanlara uygulanın böyle inanılmaz manzaralar çıkıyor ortaya.

Porto Gezi Rehberi: Yeme – İçme

Tabi Porto’ da bir gece geçiremediğimiz için buradaki gece hayatı nedir, hiç bilmiyorum ama sanırım bütün restoranlar gibi nehrin iki yanına sıralanmış gece klüpleri var. Bu şehirde mutlaka yapılması gereken, şahane tatlılar ve Porto şarabı eşliğinde, nehir manzaralı bir saatlik mola. Bir de şurada foursquare linkini verdiğim ve tesadüf eseri bulduğumuz yerel bir şefin kendi yarattığı lezzetleri tatmak. Bu şef, tren garına çok yakın ufacık bir restoranda mucizeler yaratıyor. Ama rezervasyon gerekiyor benden söylemesi.

Tapabento

Bir de kapıda sıra olmasını göze alarak mutlaka Majestic Café 2 ye gitmelisiniz. Bir şey yiyip içmeden içeri almazlar, kredi kartı geçmez. Oldukça pahalıdır. Kahve 6 eur falan sanırım . Ama 1923‘ ten kalma güzel bir cafe’ dir ve dünyanın en iyi 6. kafesi seçilmiştir. O da şu oluyor. Garsonlar da oldukça “ayı”.

Majestic Kafe

Porto Gezi Rehberi: Şarap Turları

Ola ki bir şarap turuna katılmak isterseniz, nasıl yerleri geziyorsunuz? Şöyle, nehrin karşı tarafında (garın konumuna göre) şahane ara sokaklar arasında şarap evleri var. Burada zaten günde 3-5 tur oluyor. Biri size detayları anlatırken aynı zamanda mahzen ve üretim tesisi geziyorsunuz. Daha sonra da sizin için hazırlanmış tadım salonuna geliyorsunuz ve burada 4-5 şarap tadıyorsunuz. Bence görmeye değer.

Tabi şarap tadımı sonuçta, doyurmuyor. O zaman nehir boyunca yürüyün ve sandeman da durun derim. Sıcak nata eşliğinde, hafif tatlı şarap bir nehir manzarası.

Sandeman’ da eşsiz şaraplar ve sıcak nata keydi yapabilirsiniz

 

Yani özetle, fiyat itibariyle Lizbon’ dan bir tık daha pahalı, kompakt oluşu itibariyle sevimli bir şehir Porto. Gelmişken artık bir kaç şişe şarap da alırsınız.

Lizbon Gezi Rehberine de Bakın