Hadi itiraf edelim, seyahat tutkunu herkes şu dünyanın bir çoğunu görmek ister ama Amerika’ yı bir ayrı ister. Bunun sebebi ise, Amerika’ nın bize yıllarca film ve diziler ile harika bir ülke olarak sunulmasıdır. New York gezi rehberine geçmeden önce şunu söylemekte fayda var, Amerika dünyanın en harika yeri değil. Ama görmeye değer olduğu konusunda çok büyük garantiler verebilirim size.

Amerika’ ya gitmek hep istediğim bir şey olsa da pek cesaret edememiştim. Malum, uçak pahalı, otel pahalı. Ta ki, bir arkadaşım New Jersey’ ye taşınana kadar. New York’ da konaklama pahalı arkadaşlar. Gecelik 120 dolara eli yüzü düzgün bir yer belki bulursunuz. O nedenle gideceklere ilk tavsiyem mutlaka New Jersey‘ tarafında kalmaları olacak. Çünkü jersey, bizim New York olarak bildiğimiz Manhattan bölgesine otobüs ile 20-30 dk’ da geçme imkanı veren bir lokasyon. Açın haritayı, ne dediğimi anlayacaksınız. En azından bu bölgede airbnb güzel opsiyonlar bulabilirsiniz.

New York Gezi Rehberi: Yol Hikayesi

Benim gibi ilk defa Amerika’ ya uçuyor ve hatta ilk defa okyanus aşırı gidiyorsanız, bu yolculuk biraz gözünüzde büyüyebilir. Öncelikle şunu şöyleyeyim ben keyfime düşkün insanım aktarmalı falan gidemem diyorsanız benim gibi Türk Hava Yolları’ nın biletleri benim gittiğim Mayıs 2017′ de 550 dolar‘ dı gidiş dönüş. Eğer sık sık bilet bakıyorsanız bu rakamın pek değişmediğini görürsünüz, yine şunu da söylemem lazım ki biletinizi öyle 7-8 ay önceden almak Amerika için bir işe yaramıyor. Ben Mayıs için bileti Ocak sonu aldım. Uçuş süresi 11 saat. İstanbul saati ile sabah 7′ de kalkan uçak New York’ a indiğinde saat sabah 10 civarıydı. İşte buna jet lag deniyor. Jet lag’ da o gün sizi akşam 8 gibi yatağa çakıyor, ertesi gün sıkıntınız yok. Fakat dönüşte yaşanılan jet lag fena. O 3-4 gün geceleri uyutmuyor.

 

Havalimanına geldiğinde Avrupa’ da karşılaştığınız gibi sıraya girmiş insanlar, garip bir sessizlik yok. Bizim gibi uzakdoğu uçuşu ile aynı anda geldiyseniz hele ki, girişinizi onaylatmak için kullandığınız makinelerin olduğu bölümde ağır sıkıntı var. Kimse ne yapacağını anlamıyor, makineler problemli vs. Görevliler de pek yardımcı olmadığı gibi sağa sola bağırıyor, insanları azarlıyorlar. Hoş geldiniz Amerika‘ ya. Makinelerden onayınızı aldıktan sonra, polislerin güvenlik şeridinden geçiyorsunuz, vizenize ve pasaportunuza bakıp, size bir çıkış tarihi atıyor. Yani diyelim ki Mayıs ayında girdiniz, 6 ay sonrası Kasım/18 çıkış gibi bir şey yazıyor. Arkadaşlarıma yazmış ama bana yazmamış, enteresan. Bu arada şunu söylemeden geçemem, JFK havalimanı o kadar kötü ve eski ki böyle bir havalimanı bir Dalaman‘ da gördüm bir de New York’ ta diyebilirim. Bu yazıyı yazdığım sırada henüz Avrupa’ nın doğusuna pek gitmediğimi söylemeliyim.

Bu keşmekeşi atlatıp, Havalimanından çıkmayı başardıysanız 15-20 dakikalık yolculuk sonrası Manhattan gökdelenleri karşılıyor sizi. İlk gün hem uykusuz hem de  yorgun olduğunuz için Central Park‘ a gitmek güzel olabilir.

New York Gezi Rehberi: Ulaşım

New York gitmişken kimse üç gün kalmadığına göre aklınızı hemen araba kiralama fikri gelebilir. Fakat Ben cesaret edemem. Ayrıca tamam, yakıt ucuz ama park yeri sorunu ne olacak? Kaç yıldır New York’ da yaşayan arkadaşım 60 dolar ceza yedi, yanlış yere park etti gerekçesi ile. Güveniyorsanız kendinize buyurun; ama gerek var mı bence asla yok. Çünkü her ne kadar otobüs ulaşımı Çok iyi bir şehir olmasa da metro Manhattan yerine gidiyor. Zaten siz turist değil misiniz yürümeniz gerekiyor 🙂 Ben yürümeyeceğim taksiye bineceğim diyorsanız, Zaten taksiden geçilmiyor. Ama daha güzeli var; uber.  Bir amerikan şirketi olduğu için Amerika’nın yapısı buna uygun olduğu için Bir çok opsiyonla karşınıza çıkacak uber. Bu nedenle de, uber New York’ da en çok kullandığımız ulaşım aracı oldu. Bir de New York metrosu tabi.. Ama mutlaka bir metro haritası içeren app edinin telefonuza, rome2rio yu tavsiye ediyorum.  Bunu da mutlaka edininiz telefonunuza ki, hangi durağa gitmek istediğinizi  yazdığınızda hangi hatlara binmeniz gerektiğini ve nereden aktarma yapacağınızı söylüyor. Tabi şunu  söylemeden geçemeyeceğim, metro bileti pahalı. Yani kendinize bir hafta için 40 dolar bütçe ayırın metro için sadece.

Eğer bizim gibi New Jersey’ de  kalıyorsanız, Buldvar East caddesinden geçen 1948 ‘ den kalma otobüs olarak geçen ama minibüse benzeyen araçlarla da 3 dolara Manhatta’ a geçersiniz. Manhattan’ ın göbeğinde bulunan Port Authority terminali de en çok uğradığınız yer olur.

New York Gezi Rehberi: Gezilecek yerler

Bizim gezimiz toplamda 12 gündü. 12 günün 7 günü New York de geçti. O nedenle her gün nereye gideceğinizi planlamak önemli. New York’ ta zaten belli başlı görülmesi gereken yerler var. Central park, Özgürlük heykeli, Empire State binası, Brooklyn köprüsü ve tabii ki Times Meydanı. Şunu söylemeden geçemeyeceğim; Özgürlük heykeline gitmedik 🙂 ama Özgürlük heykelinin çok yakınından geçen hem de bedava olan Staten Island Ferry‘ ye bindik, yeter. 30 dolarımız cebimizde kaldı :). Yine şunu da söylicem 35 dolar verip Empire state çıkmak yerine şu aşağıdaki manzarayı sunan 230 fifth Rooftop Bar’ a gidip o parayla hem oturup bir şeyler yiyip içtik hem de New York’ un en güzel manzarasını izlemiş olduk.

Bu iki para tuzağı yere para vermeyip, şiddetle tavsiye edeceğim Intrepid Sea and Air Museum‘ a ve American Natural Museum of History‘ ye gittik. Intrepid ikinci dünya savaşında kullanılmış bir uçak gemisi. Sanırım hayatımızda bir daha böyle bir müze göremeyiz. İçinde soğuk savaş döneminde Nükleer füze taşınmış bir denizaltı, yine ikinci Dünya savaşından bu yana Amerikan Ordusu tarafından kullanılmış savaş uçakları ve helikopterler var.

Bence eşini az rastlanır bir deneyim. Amerikan doğa tarih müzesi ise oldukça kalabalık, girişinin bazı günler bedava olduğunu öğrendiğimiz ama içerisinde hem Amerikanın doğa tarihini hem de en büyük  dinazor iskeletlerini barındıran bir müze. Ayrıca dünyanın da en büyük müzesiymiş gezmek için adam akıllı bir gün ayırmak lazım. Avrupa’ daki sanat müzelerinden artık yorgunluk geldiği için farklı bir şey görmek iyi oldu.

Müzeler dışında  New York sokaklarında yürüyerek bir çok farklı deneyim yaşayacak, Televizyonda gördüğümüz bir çok mekanla karşılaşacaksınız. O yüzden ayrıca şuraya gidin  tavsiyesi vermeyeceğim. Bir tek pek popi destinasyon olmayan ama benim çok beğendiğim Brooklyn’ de bulunan Williamsburg‘ e gidin. Sokak sanatçılarının her duvarı ne kadar şahane boyadığını, büyük Karaköy’ ü görün.

Gezerken dikkat edeceğiniz şey, kocaman bir şehirdesiniz, metroyu da kullanacaksınız ama çoğunlukla yürüyeceksiniz. Ayakkabılarınız skechers olsun, programınız belli olsun. Kaçırdığınız bölgeye tekrar gitmek zor.

New York Gezi Rehberi: Yeme- İçme

Herkes hazırsa yeme içme bölümüne geçiyorum. Çünkü bu kritik. Çünkü her ne kadar sağlıksız beslenen insanlar olduğumuzu düşünsek de biz Türkler, Amerikalılar yaşamıyor diyebiliriz. Çünkü o fast food mania denilen şeyi gözlerimizle gördük. Five Guys’ da burger yemeden dönmeyin dediler, burger değil dananın tamamını veriyorlar. Patates kızartmasını ise çuvalla veriyorlar. Porsiyonlar oldukça büyük, fiyatlar ise çok anormal değil. Öğle yemeği ya da sabah kahvaltısı 10 -15 dolara çıkıyor. Ancak akşam yemeği 30 – 35 dolar olabilir.

New York’ a gelmişken yemeniz gereken bir iki şey, bunların en başında henüz Meksika’ ya gitmediyseniz, meksika restoranlar var. İki tane önerebilirim. Birisi New Jersey tarafında şahane Manhattan manzaralı Charrito’ s  Diğeri ise Chelsea Marketin hemen karşısında bulunan Dos Caminos.Gidin, yiyin ve nachoya doyun. Bir de tabi Amerika’ da et yemek lazım, oraya gidip de Nusret’ e gitmeyin. Amerika genelinde zincirleri bulunan outback sizi fazlasıyla mutlu eder, 30 dolara masadan kalkarsınız. Yemek ile ilgili son tavsiyem ise, benim gibi sex and the city hayranlarına. Magnolia pastanesinde muzlu puding yiyin mutlaka. Bir tane alın en az 2 kişi yersiniz.

New York Gezi Rehberi: Gece Gezmeleri

Ben pek gece hayatı bilmem, 12-1 dedin mi uykum gelir. Ama tabi eğer “never sleep” şehir New York’ daysanız mutlaka rooftop barlara gideceksiniz. Empire State’ e çıkmak için 40 dolar vermek gözünüzde büyüdüyse 230 Fifth Rooftop ‘ a çıkıp hem yemek yiyip hem de harika bir manzara izleyebilirsiniz. Bu gibi bir çok rooftop var, foursquarden bakın mutlaka, beğendiğinize girin. Standart otelin roof’ undan özel parti nedeniyle geri çevrildiğimiz için hiç bir şey anlatamayacağım. Giderseniz denersiniz girmeyi. Chelsea marketin yakınında.

New York Gezi Rehberi: Alış-Veriş

Gelelim can alıcı kısıma NYC, alışveriş anlamında da pahalı bir şehir aslında. Orta amerika daha ucuz oluyormuş. Ama size iki önemli tavsiye vereceğim, birincisi bizim neredeyse her bir mağazasına girdiğimiz Century 21 mağazaları. 30-40 dolara coach, adidas, envai çeşit marka bulacağınız şehir içindeki outletler. Bir diğeri ise herkesin gitmediği, (herkesin gittiği woodbury common) jersey gardens. Buraya sabahtan gidiyorsunuz, woodbury kadar büyük bir outlet köyü değil ve Port Authority‘ den otobüs kalkıyor. Sabahtan akşama kadar zaten ihtiyacınız olan her mağaza içinde var.

Ucuzluk tarif etmek için underarmourdan 25 dolara spor ayakkabı aldığımı söyleyeyim. Alışveriş sizin potansiyelinizle doğru orantılı ama Amerika’ da iseniz almanız gereken markalar, Amerikan markaları olsun, Avrupa markası burada Türkiye’ den daha pahalı. Outlete gittiğinizde boş valiz götürmenizde fayda var, arabasız gidiyorsanız.

Size bu yazının sonunda bütçe vermek isterdim ama tam veremeyeceğim, şöyle söyleyeyim ama, kişi başı günlük otel hariç harcamanız 50-60 dolar olabilir. Alış veriş için sizin potansiyelinizle doğru orantılı olarak 500 dolar ayırmanız da fayda olabilir .

 

Amerika Vize Formu Nasıl Doldurulur?