Yine bir gezi yazısı ile karşınızdayım? Galiba bu, son Avrupa gezi yazısı olabilir. Çünkü euro bilmem kaç bin tl oldu ve olmaya da devam ediyor.. Ekonomik düzene lanet olsun, Güney İspanya’ ya selam olsun arkadaşlar, bu yazımda size bir haftalık güney ispanya turumun detaylarını vereceğim. Sorularınız şunlar ise, buradayız; Güney İspanya Gezilecek Yerler, Güney İspanya Gezi Rehberi ve elbette benim tercih ettiğim hitabıyla Endülüs gezilecek yerler, endülüs gezi rehberi hepsi, bu yazıda.. Aşağıda, kaçma; Avrupa’ nın en güzel şehirlerini nasıl görmüşüz, gidersen neler yapmalısın hepsi bu yazıda..

Mart 2018′ de yaptığım bu tur toplamda 7 gün, bol yol ve yağmur içeriyor; Malaga’ dan başlayıp, sırasıyla Granada, Cordoba, Sevilla,  yine Malaga ile son buluyor. O yüzden size şehir şehir anlatmaya karar verdim.

Real Alcazar’ ın El Hambra Kadar Güzel Duvarları

Ama önce Endülüs hakkında bilgi verelim. Mart ayında gittik Endülüs’ e tabi buna neden olan şey Türk Hava Yolları kampanyasından ucuz aldığımız biletlerdi. Yoksa özellikle yaz aylarında biletler inanılmaz pahalı. Herkesin tavsiyesi bir kaç şehir gezileceği için araba kiralamaktı ama ben daha önce güney Fransa’ ya gittiğim ve araba kiralamadan çok da güzel gezdiğim için, yine arabasız opsiyonu tercih ettim. Çok da iyi yaptım, neden?

Endülüs Gezi Rehberi:  Zengin Değilseniz Araba Kiralamayın

Çünkü giderseniz göreceksiniz ki; araba size dert olur. Bu şehirler eski, sokakları dar. Park sorunu var, otellerin park alanları yok tabi gecelik 150 -200 eur ödemek istemiyorsanız otele; park alanlarına bırakmaya mecbursunuz. O da günlük 15-20 eur arası değişiyor. Ki bu rakam Avrupa için ucuz sayılır. Yani eğer 4 kişi değilseniz araba kiralamak ekonomik açıdan da yorucu olacaktır. Hatta bizim hesaba göre yaklaşık 300 euro daha ekonomik bir ulaşım giderinden bahsediyorum. Tabi keyif sizin 😎

El Hambra Sarayından Albacini Mahallesi -Granada-

Endülüs Gezi Rehberi: Granada

Uçuşumuz Türk Hava Yolları ile Malaga’ ya olduğu için uçaktan iner inmez hava limanından otobüs biletimizi alıp Granada’ ya doğru yola çıktık. Otobüs bileti 12 eur bu yazının yazıldığı 2018 yılında.

Granada’ ya yol 2 saat sürüyor ve dağlara tırmanıyorsunuz. Yolunuz alabildiğince zeytinlik dolu. Maalesef bizim gittiğimiz mevsimde yani mart başında tabi ki Granada için yağmurlu üç güne denk geldik ve soğuktu! O yüzden gitmeden hava durumu kontrol edin, güneye gidiyoruz diye özellikle granadayı düşünmeden Türkiye’ de giydiğiniz montu alın çünkü ince montlar pek kurtarmıyor.

El Hambra Sarayının Bahçelerinden Biri

 

Granada’ da yapılacak bir kaç şey var ama buraya gelme sebebimiz tabi ki El Hambra sarayı. Dünyada görül görebileceğiniz en harika saray burası! Topkapı yanında mütevazi kalır. El Hambra sarayı Endülüs Emevileri tarafından yaptırılmış ve yapımı 250 yıl sürmüş bir saray, neden 250 yıl sürmüş bunu içine girince anlayacaksınız. İslam sanatının dile geldiği yer. Bütün duvarları oyma desturlar ve el boyaması seramiklerle döşenmiş. Bahçeleri ise zaten cennetül arif, cennet bahçeleri olarak adlandırılıyor.

Bu sarayı size rehberle gezmenizi çok çok şiddetli tavsiye ediyorum. Bunun için guidedme.com dan gezi alabilirsiniz. Zaten eğer bileti online almadıysanız sarayı görmeyi unutun. Online almak için de eğer 1 ay önceden icraata geçmediyseniz zaten rehbersiz gezme şansınız da yok. Rehberli tur 45 eur ve her kuruşuna değer!! 

El Hambra dışında şehirde çok büyük bir katedral var. Avrupa’ nın en büyüğüymüş ve içinde İspanya’ nın efsane kral ve kraliçeleri Ferdinand ve İsabel’ in mezarı bulunuyor. Girişi 9 eur. Ben katedrale para verip girmedim. Dini mekan paralı mı olur? Ama İspanyollar turistten her daim para almayı bilir. Barcelona’ yı görenler hatırlar. 

İnsansız Granada Sokakları

Neyse bütün sokaklar bu katedrale çıkıyor, her türlü etrafından dolanacaksınız zaten. Yalnız, katedralin girişinin sol tarafında yine Emevi döneminden kalma medrese’ yi görün. La Madraza diyor İspanyollar.

Eğer El Hambra turunu bizim gibi sabah saatine aldıysanız çıkışta Albaicin bölgesini gezebilirsiniz. Burası şehir, El hambra surlarına sığmayınca dışarı taşan mahalle. Beyaz evler, nargile kafeler ve seyir terasları ile şahane bir “old town” . 

Yeme – İçme – Ulaşım

Granada yemek konusunda oldukça kısır geldi bana en az Nice kadar. Tapaslar burada zayıf, Sevilla da çok daha iyi. Sadece bir mekan önereceğim 1942’ den kalma bir restoran Los Diamentes. Burada özellikle deniz ürünleri kızartma olarak geliyor ve oldukça lezzetli. Unutmayın burada her şeyi yarım porsiyon söyleyeceksiniz. Çünkü porsiyonlar büyük.

Los Diamantesin Kızartmaları

Kahvaltı bir sorun çünkü her yurtdışı seferinde sığındığımız sandviççileri bulamadık. O yüzden omlet vs yemek zorunda kaldık 😢 . Bir de bilmeniz gereken şöyle bir şey var biz sadece bir restorana denk geldik ama özellikle Granada da bir mekana oturup içki söyleyince tapas getiriyorlar bir iki çeşit. Bir tane daha içki söylerseniz bir tapas daha geliyor. Gerçekten bunu yapan tek mekana denk geldik belki bizim şansızlığımızdır. Onun dışında Granada zaten yemek konusun pek mutlu etmedi beni. Hele ki aşağıda linkini verdiğim Sevilla’ daki mükemmel yemekten sonra.

Ulaşım için bir şey yapmanıza gerek yok, yürüyün. Çünkü ufacık şehir. Ama El Hambra için bizim gibi devasa yokuşları tırmanmayın C3 minibüslerine binin. Taksi de tercih edilebilir 5-10 eur arası bir rakam tutuyor mesafeler.

Granada’ ya gitmeden önce Amin Maaloof üstadın Afrikalı Leo’ sunu da okursanız şehir sizi kucaklar.

Endülüs Gezi Rehberi: Cordoba

“Ay kocaman at kara, torbamda zeytin kara, bilirim de yolları, varamam kordobaya” Lorca’ nı bu harika şiiri gibi yolları bilip Cordoba’ ya varmak biraz uzun sürüyor. Şarkı için link

Ama hadi itiraf edeyim Cordoba benim en çok sevdiğim Endülüs şehri oldu. Cordoba’ ya biz aslında Kurtuba diyoruz. Bu şehri özel yapan aslında Endülüs Emevilerinin başkenti olması. Bence El Hambra sarayını buraya yapsalar olurmuş. Sarı sıcak, minnoş bir şehir. Burada linkini verdiğim otelde kalmanızı şiddetle tavsiye edebilirim hem ucuz, hem temiz, hem merkezi. Hem de yeni bir otel.

Minnak Şehir Cordoba

Cordoba’ da bir gece kaldık ama çok sevdik, belki bir gece daha kalınıp şehrin tadı çıkarılabilir. Eski ve yeni şehir birbirinden öyle ayrı ki, eski şehirdeyken kendinizi kadim bir orta doğu şehrinde gibi hissediyor, 50 metre sonra mağazalar, butikler… Evler, avlular, arabanın giremeyeceği dar sokaklar, beyaz boyalı duvarlar ve muhteşem eder Mezquita denen Kurtuba camii.

Kurtuba camii, katedrale dönüştürülmesine rağmen, daha doğrusu içine kilise inşa edilmesine rağmen size hemen camii havasını veriyor. Öyle bir katedral ki orası duvarlarında la ilahe ilallah yazıyor. Emevi sultanı bu camiyi yaptırmak için işe koyulduğunda arsa aramış, şehri görünce zor bir yer olduğunu siz de anlarsınız. Arsa bulunmuş fakat Hristiyan sahibi arsayı satmak istememiş. Sultan bu arsayı zorla alabilecekken adamın istediği uçuk rakamı ödemiş. Hristiyanlar bu para ile 3 kilise yaptırmışlar şehirde.

Kurtuba Camii

Endülüs Emevileri tıpkı Osmanlılar gibi “senin dinin sana benim dinim bana” felsefesi ile şehirdeki hristiyan ve yahudilere hiç karışmamışlar. Hüküm sürdükleri 5 yüz yıl boyunca halk barış içinde yaşamış ve daha önemlisi Avrupa ilmi cordobadaki medreslerde oluşmuş. Avrupanın ilk üniversitesi de burada. Özellikle tıp ve matematikte oldukça ileri gitmişler. Avrupalı ünlü, adı tarihe geçmiş bilim adamları bu şehirde yetişmiş.Daha sonra İspanya ile olan savaş kaybedilince şehrin duvarlarından kan akmış adeta. Bunu, dönemi inceleyen Alman ve ingiliz tarihçiler kitaplaştırmış. Kurtuba camiine tıkılan müslümanlar, burada öldürülmüşler, yahudiler de aynı kırıma uğramış. Hatta bugün sefarat yahudileri olarak bilinen istanbullu yahudiler 1400 lü yıllarda 2. Beyazıdın İspanyaya gönderdiği gemiler ile   Osmanlıya getirilmişler.  Yine engizisyon da Müslümanların ve Yahudilerin bu şehirde çektikleri acılarda büyük rol oynuyor. Hatta şu an cordobada engizisyon müzesi var ve daha da acısı hediyelik eşya satan dükkanlarda bu karanlık dönemin simgeleri satılıyor. Aslında en çok da bu acıları yüzünden beni etkilemiş olabilir cordoba.

Kurtuba Camiinin Mimberi

 

 Bu kadar tarihi bilgi ve acı yeter diyorsak şehirdeki roma köprüsünden şehre bakabilir, yahudi mahallesinde bir tur atıp 1000 sene öncesi hayal edilebilir. Ufak tapasçılarda bir kadeh sangria içilip zeytin atıştırılabilir. 1000 yıllık evlerin avlularında flemenko izlenebilir.

Cordoba’ daki kısa turumuz tren istasyonundan Sevilla trenine binerken buruk son buldu.

Söylemekte fayda var, ulaşım için tren alternatifi varsa kesinlikle tercih edin. Çok rahat ve güzel manzaralar sunuyor. 

Cordobada Evlerin Böyle Avluları var, hem serin hem tatlı. akşama kadar oturmalık

Endülüs Gezi Rehberi: Sevilla

Yaklaşık 2 saat sonra Sevilla’ ya varıyoruz. Tabi Sevilla büyük şehir, üniversite şehri. Tam da kadınlar günü kutlamalarının ortasına düşünce Cordoba’ nın ve Granada’ nın nüfus yoğunlu yanında burası bildiğiniz Manhattan.

Şehirde insan var a dostlar. Granada da kimse yoktu 😂

Sevilla’ daki Avrupanın en büyük 3. katedrali

Sevilla’ da iki gece kaldık. Burada Real Alcazar ve dünyanın üçüncü büyük katedrali olan Sevilla Katedraline gittik. Benim ömür boyu katedral ve kilise kotam doldu, size başarılar diliyorum 😀

Sevilla’ da yine yahudi mahallesi olarak geçen katedralin arka sokağındaki sokakta yemek yemeli ve geleni geçeni izlemelisiniz. Şehrin turistlik merkezinden 500-600 metre uzakta olan Los Coloniales’ te hem ucuz hem aşırı lezzetli akşam yemeği yemelisiniz. Köprüyü geçip, kibarcası gibsy, kabacası çingene mahallesi olan bölgeye gitmeli, köprünün hemen başındaki mercatoda zeytinler denemeli, mahallenin sokaklarında birer kadeh bir şeyler içmelisiniz.

Sevilla’ daki Real Alcazar Sarayının Bahçeleri

Biz Sevilla da bir de boğa güreşlerinin yapıldığı arenaya girdik. Aslında Game of Thrones da canımız kraliçemiz, khallesimizin dragonları ile ortalığı kasıp kavurduğu arena sanmıştık ama değilmiş.

Bu arada Game Of Thrones un çekildiği bir çok yer var Endülüs’ te onu da bilare anlatıcam. Bu adamların bu yüzyılda hala boğa güreşi düzenlemeleri çok saçma ama çok.

Sevilla Arenası – Hala güreşler yapılıyormuş yılda bir kaç kez

Benim canımı çok yakan bir konuda bilgi vermek istiyorum olur da Sevilla’ da para bozdurmak ve dolardan euroya dönmek isterseniz, bozduracağınız dükkana komisyon sorun. Ben 10 euro komisyon verdim 180 eur için, hiç bir şey bu kadar içime oturmamıştı.

Bir diğer tavsiye Real Alcazar’ ın biletini önden alın internetten. Çünkü kapıda ciddi sıra var. Şehrin her yeri fayton her yeri at şeyi, dikkat edin 😂

Los colonilas ın harika yemekleri

Bir de bazı mekanlar patates kızartması isteyince bildiğiniz patates cipsi ( ruffles yani bildiğin) getiriyor. Bu da beni üzdü. Sevilla tabi kadın olarak dikkatimi çeken çok sevimli ve ucuz butikler oldu. Bir şeyler aldım, size de bu butiklere uğramanızı tavsiye ediyorum. Çünkü alışverişi Malaga’ ya bırakmayın, çünkü Malaga’ da hiç bir şey yok, çünkü Malaga’ da pazar günü dükkanlar kapalı.

Endülüs Gezi Rehberi: Malaga

Malaga’ yı büyük yazmaya utanıyorum, çünkü gerçekten hiç bir şey yok. Bizim gezinin başında rotamızda Cadiz vardı. Ama sonra o yola değmeyeceğini düşünerek, denize girilebilecek bir mevsimde gelmek üzere iptal ettik. Böyle olunca Malaga’ da 2 gece kaldık. Kaldık da, nasıl kaldık bir sorun. Mesela Mersin’ de 2 gece kalsan, yapacak dünya kadar şey bulursun, Malaga’ da aynı sokakları döndük döndük durduk. Plajda oturduk, papağanları izledik. En ilginç şey buydu gerçekten. Gezi boyunca kaldığımız en iyi otel buradaydı ama söylemeden geçemeyeceğim.

Malaga Katedrali, bunlardan çok var avrupada ilgi çekici değil artık

Eğer bizim gibi Pazartesi dönüyorsanız ve pazar günü Malaga’ dan market alışverişimi yaparım diyorsanız, demeyin. Pazar günü büyük marketler bile kapalı. Şehir içinde sadece publar açık. Ya kardeşim madem böyle yapacaksınız pazar günü şehrin kapısına kilit vurun, biz de gelmeyelim.

Malaga’ da vereceğim iki tavsiye var;

1- Araba ve Moda Müzesi, sitesi burada

2- Hava limanına Tren İle Gidebilmek.

Moda ve araba müzesi harika 12 eur ya girebilirsiniz

Harika başlayan endülüs gezisi, ispanyolların elinde bir şeye benzememiş, Malaga ile son buldu. Bir daha gidersem Granada 2, Cordoba 2 , Sevilla 2 yaparım günleri, Malaga’ yı sadece havalimanı olarak kullanırım😐 Bu gezinin günlük bütçesi 100 eur idi. Buna otel ve ulaşımlar dahil, uçak bileti ve vize hariç.

 

 

Sarayların sarayı #alhambra #granada #spain

A post shared by Ebru Yavuz (@ebru_yavuz_) on